Bolesti při menstruaci? Rozhodně je řešte!

S menstruačními bolestmi se během života setká většina žen. Běžně jsou vnímány jako nutná součást cyklu, jenže to je chyba. Existuje široké spektrum možností, jak tyto obtíže zmírnit nebo se jich nadobro zbavit.

Bolesti při menstruaci? Rozhodně je řešte!

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Povaha problémů při menstruaci se různí. Některé ženy popisují pulzující bolesti nebo křeče v podbřišku, jiné pouze nepříjemné pocity. Potíže se mohou objevovat nejen v průběhu menstruace, ale také před jejím začátkem. Intenzivní bolesti mohou ženu velmi omezovat a bránit jí ve vykonávání běžných denních aktivit. Řešením bývají obvykle užívané léky proti bolesti, hormonální či chirurgická léčba nebo alternativní způsoby jako akupunktura či akupresura.

Závažnější problém?

Menstruační bolesti mohou vystřelovat do oblasti zad a někdy jsou doprovázeny bolestmi hlavy, nevolností či závratěmi. Během cyklu se totiž mění hladiny hormonů. Tyto pravidelné výkyvy vyvolají zbytnění děložní sliznice, která se tak každý měsíc připravuje na přijetí oplozeného vajíčka. Pokud k oplození nedojde, je třeba sliznici vyloučit. Tomu napomáhají stahy dělohy, které jsou posilovány tzv. prostaglandiny, jež zvyšují sílu stahu. Děložní kontrakce a odlučování sliznice způsobují ženě bolesti. Ty však někdy mohou být i příznakem závažnějšího onemocnění:

  • Endometrióza – děložní epitel se nachází i na místech, kam nepatří (například vejcovody, pánev, vaječníky). Pod vlivem hormonálních změn zde dochází ke stejným změnám jako v děloze, což způsobuje bolesti.
  • Děložní myomy – jedná se o nezhoubné útvary ve stěně dělohy.
  • Adenomyóza – sliznice, která běžně vystýlá děložní dutinu, se dostává do hlubších svalových vrstev a působí bolest. Často se vyskytuje společně s endometriózou.
  • Pánevní zánět – v současné době bývá nejčastěji způsoben sexuálně přenosnými chorobami.
  • Cervikální stenóza – některé ženy mají úzké děložní hrdlo. Vylučovaný obsah přes něj prochází pomaleji a dochází tak k hromadění krve a zvyšování tlaku v děloze, což může být důvodem problémů.

Bolesti se objevují více u mladých dívek a žen, které dosud nerodily a nemají pravidelný menstruační cyklus. Častější jsou také tehdy, vyskytují-li se podobné obtíže u dalších žen v rodině. Větší možnost jejich vzniku je spojena též se silným krvácením.

Položte bolest na lopatky

V první řadě lze zakročit běžně dostupnými léky (např. ibuprofenem). Pokud bolesti provází menstruaci pravidelně, můžete zahájit léčbu den před jejím začátkem a pokračovat dva až tři dny. Dodržujte však aplikaci doporučenou výrobcem. Při předávkování hrozí vážné poškození jater nebo jiné zdravotní komplikace. U některých žen je účinnou metodou nasazení hormonální antikoncepce, která snižuje intenzitu bolestí. Antikoncepci můžete dostat nejen ve formě prášků, ale také jako injekce, náplasti nebo antikoncepční kroužky či nitroděložní tělísko. V případě, že bolesti způsobuje jiné onemocnění, může být doporučena chirurgická léčba. Pokud jste dříve obtížemi netrpěla a nyní se objevují, neváhejte navštívit svého gynekologa. Provede potřebná vyšetření, která vyloučí závažnější onemocnění. Kromě běžné prohlídky může lékař doporučit ultrazvuk, CT nebo magnetickou rezonanci.

Zkuste změnu

Kromě zásahů a rad odborníků může pacientkám pomoci i změna životosprávy. Bylo prokázáno, že bolesti slábnou při cvičení a jiné fyzické aktivitě. Pomoci může také omezení konzumace alkoholu a kouření nebo změna jídelníčku (vyšší příjem vitaminů a hořčíku). Výrazným spouštěčem potíží bývá stres, a proto byste neměly zapomínat na odpočinek a relaxaci.

(idav)

Zdroj:
www.mayoclinic.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 11626

Čtěte dále

Třeští vám hlava? Zkuste místo analgetik B-komplex!

Bolesti hlavy mohou mít mnohé příčiny. Jednou z nich bývá nedostatek vitaminů, konkrétně B2. Chybí-li tato látka dlouhodobě, může...

Horečnaté křeče u dětí a jak je zvládnout překonat

Křeče při horečkách neboli febrilní křeče se objevují hlavně u malých dětí. Jsou spjaty s rychle rostoucí teplotou, a...

Berete analgetika bez ohledu na dávky? Pozor na alergii!

Léky proti bolesti má doma snad každý z nás. Bereme je při malých i zásadnějších potížích s tím, že...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.