Léky proti bolesti můžete spolknout, namazat i nalepit
Léků proti bolesti existuje celá řada. Liší se názvem, účinnou látkou, kterou obsahují, ale také způsobem užití. Zdaleka ne...
Bolest zad je jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé vyhledávají lékařskou pomoc. Příčinou bolestí zad je celá řada. Pojďme se na některé z nich podívat zblízka.
O houseru už asi slyšel každý. Jedná se o akutní, náhle vzniklou bolest v bederní oblasti, která se objevila nejčastěji po zvedání těžkého břemene nebo při prudkém pohybu spojeným s rotací. Jedná se o natržení svalových vláken nebo svalové povázky. Postižený sval se potom křečovitě stáhne a brání plynulému pohybu páteře. Obvykle se pacient nemůže narovnat a musí setrvávat ve vynucené pozici, například v předklonu. Jakýkoliv pohyb vyvolává krutou bolest a při závažném postižení se nemocný často nemůže zvednout z lůžka. Podobné obtíže postihují i krční páteř (například po nastydnutí nebo při usnutí v nevhodné pozici) nebo hrudní páteř, k čemuž dochází při nošení těžkých břemen a špatném držení těla. Obvykle bývá nutná návštěva neurologa, který svaly obstříkne anestetikem (léky blokujícími bolest), často také předepíše myorelaxancia – tabletky, které stažené svaly uvolní.
Spondylóza páteře neboli oeteoartróza je degenerativní onemocnění, které zasahuje strukturu a funkci páteře, postihuje meziobratlové ploténky a kloubní spojení mezi obratli. Doprovází proces stárnutí. Bolesti zad rovněž způsobuje i Bechtěrevova nemoc nebo revmatoidní atritida, což jsou revmatická onemocnění, která postihují rovněž zejména klouby. Projevy jsou většinou plíživé, chronického rázu.
Jako kořenové syndromy označujeme stavy, kdy dojde k uskřinutí míšního nervu při jeho výstupu z míchy. Tento stav provází nepříjemné bolesti, které jsou navíc doprovázeny poruchou funkce skřípnutého nervu. Projevují se vystřelováním bolesti do končetin (do rukou při postižení v krční páteři a do nohou u bederní páteře). Kořenové syndromy doprovází porucha hybnosti – například není možné natáhnout nebo ohnout prst, nebo dokonce celé chodidlo. Rovněž se objevují pocity brnění a necitlivosti končetin.
(brbr)
Zdroj: http://www.ortho-spine.com/content/spine/eidelson040502b.html
http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2009/07/09.pdf
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.