Bolest na prsou? Nemyslete hned na infarkt, možná jste se jen přejedli
Infarkt myokardu, zápal plic, embolie či prasklý žaludeční vřed. Bolest na hrudi může mít celou řadu příčin, od těch banálních až po život ohrožující. V každém případě se jedná o příznak, který rozhodně není radno podceňovat.
Choroby srdce a cév jsou nejčastěji způsobeny pokročilou aterosklerózou čili kornatěním tepen. Při tomto procesu dochází k ukládání tukových plátů do cévní stěny. Rozvíjející se tukové pláty snižují průtok krve v cévách, a srdeční buňky tak trpí nedostatkem kyslíku a živin. Za aterosklerózou stojí především nezdravý životní styl. Výskyt srdečních chorob prudce stoupá po dosažení 50. roku života. Jak se obtíže projevují?
Angina pectoris. Jedná se o bolest na hrudi, která je způsobena nedokrevností srdečního svalu při nepoměru mezi poptávkou a dodávkou kyslíku a živin. Angina pectoris se v typické formě projevuje přechodnou tlakovou až svíravou bolestí za hrudní kostí, která často vyzařuje do spodní čelisti, levého ramene nebo až na vnitřní stranu levé paže. V klidu tato bolest do několika minut ustoupí.
Infarkt myokardu. Pokud tukový plát zcela uzavře průsvit srdeční věnčité tepny, za několik minut dochází k rozvoji nenávratného poškození srdečních buněk. Hlavním projevem infarktu je typicky klidová dlouhotrvající bolest na hrudníku, která se může šířit do krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin, může být v zádech nebo v oblasti břicha. Infarkt je často doprovázen dušností, zvracením a zvýšeným pocením. V závažných případech dochází ke vzniku arytmií a rozvoji bezvědomí.
Poměrně vzácnější příčinou bolesti na hrudi může být i takzvané disekující aneuryzma aorty. Život ohrožující stav je způsoben natrhnutím vnitřní stěny aorty, například při zvedání těžkých břemen. Příhoda je provázena náhle vzniklou prudkou bolestí mezi lopatkami, jejíž vznik se dá přirovnat k prásknutí bičem.
Jak bolí plíce
Zápal plic. Jde o tradiční název pro široké spektrum plicních zánětů bakteriálního, virového i houbového původu. Bolest je pálivá a bodavá, lokalizovaná do místa postižení. Její intenzita se často mění s nádechem a výdechem. Úlevu přináší poloha na boku, která brání v dýchacích pohybech postižené plíce. Zápal plic je také doprovázen kašlem, dušností a horečkami.
Plicní embolie. Jedná se o život ohrožující stav, při kterém dochází k rychlému uzavření plicní tepny krevní sraženinou. Embolie se projevuje náhle vzniklou dušností a bolestí na hrudi zejména při hlubokém dýchání. V závažných případech se rozvíjí bezvědomí a oběhový šok.
Pneumotorax. Poškození plíce spojené s nahromaděním vzduchu v hrudním koši se též projevuje velkou bolestí na hrudi a dušností.
Chyby v zažívacím ústrojí
Pálení žáhy. Nepříjemné bolesti za hrudní kostí mohou být způsobeny i návratem žaludečních šťáv, které poškozují stěnu jícnu. Bolest při pálení žáhy je typicky pálivá a objevuje se zejména při nevhodných stravovacích návycích.
Žaludeční vřed. Bolesti spojené se žaludečním vředem také mohou být lokalizovány za hrudní kostí, častěji však do oblasti nadbřišku. Vřed v žaludku se bolestivě připomene hned při příjmu potravy. Je-li útvar ve dvanáctníku, naopak bolí nalačno a bolest se utišuje při příjmu potravy. Prasklý žaludeční vřed je doprovázen ochromující bolestí břicha a zvracením krve.
Kosti a další viníci
Z výčtu všech možných orgánů, které se nacházejí v hrudním koši, zbývá už jen samotná kostěná schránka. Právě obratle, žebra, klouby a mezižeberní svaly mohou být také příčinou bolesti. Zánět kloubů hrudní kosti se nazývá kostochondritida, typicky se objevuje například u Bechtěrevovy choroby. Výrazné bolesti na hrudníku a puchýřky jsou spojené s výsevem pásového oparu. Svíravá bolest může také doprovázet záchvaty úzkosti a paniky.
Bolest na hrudníku tedy skutečně není pouze projevem infarktu, ale celé řady dalších zdravotních obtíží. V případě těchto obtíží neprodleně volejte lékaře. Na vině sice může být poměrně nezávažné pálení žáhy po stravovací chybě, ale také život ohrožující plicní embolie.
Dlouhodobá bolest při některých chronických onemocněních představuje velkou zátěž na psychiku. U takto nemocných se častěji vyskytuje deprese, která...
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.