Horečka

Změření tělesné teploty je jedním z nejsnáze dostupných vyšetření. Také léčba horečky je možná bez lékařských receptů. V každém případě je ale horečka signálem toho, že se v lidském těle něco neobvyklého děje. Od běžné únavy až po možné riziko nádorového onemocnění je horečka jasným signálem, který bychom neměli podcenit ani opomíjet.

Jak správně změřit teplotu

Teplotu můžeme měřit buď na povrchu, či uvnitř těla. Nejobvyklejším způsobem se měří teplota v podpaží, u malých dětí v konečníku nebo v puse, pak je ovšem nutné odečíst zhruba 0,5 stupně. Senzory k měření teploty mohou být vybavené i některé vyšetřovací přístroje, jako např. laryngoskop (k vyšetření hrtanu a hlasivek) či rektoskop (k vyšetření konečníku).

Horečka a její původ

  • Tělesná teplota je u každého člověka individuální, za hranici se považuje 37 stupňů Celsia. Teplota kolísá během dne, může být dokonce ovlivněna počasím.
  • Tělesná teplota je řízena částí mozku, která se nazývá hypothalamus (spodní část mezimozku). Ten reguluje tělesnou teplotu pomocí různých mechanismů, a to jak „ohřívacích“, jako je svalový třes či zvýšený metabolismus, tak „ochlazovacích“, jako je např. pocení.
  • Horečka se objevuje, pokud je k tomu imunitní systém těla „vyprovokován“, nejčastěji různými bakteriemi či viry. Nesmíme zapomínat na houbové infekce, ale například i drogy či různé toxiny. Imunita pak dá pomocí vlastních chemických látek do mozku signál, že je tělo ohroženo.
  • Za horečku se považuje tělesná teplota vyšší než 38 stupňů Celsia – to se již obvykle nasazují léky na snižování teploty.

Viry versus bakterie

Horečka spojená s infekcí je původem virová nebo bakteriální:

  • Virózy – jsou nejčastějšími akutními onemocněními dospělého věku, typické jsou pro ně rýma, bolesti hlavy a svalů, pálení v krku, také pocity na zvracení, průjem či zvracení. Horečka bývá pravidelně přítomna. Samostatnou kapitolou je virus chřipky – jako původce těžších onemocnění, či dokonce úmrtí ve vyšším věku. Chřipka se nejčastěji objevuje v zimním období, výjimkou nejsou epidemie. Existuje očkovací vakcína, která se doporučuje aplikovat každý rok především rizikovým pacientům.
  • Bakteriální infekce – může postihnout kterýkoliv orgán v těle, od centrální nervové soustavy po kůži. Potřebná je léčba antibiotiky a patří do rukou lékařů. 

Signál jiné nemoci

Horečku mohou vyvolat také příznaky jiných onemocnění:

  • Autoimunitní onemocnění – stavy, kdy se naše tělo „brání“ proti některým částem našeho vlastního organizmu. Probíhá zánětlivá reakce, která může zvyšovat tělesnou teplotu.
  • Nádory – některé typy nádorů produkují chemické látky, které v hypothalamu zvyšují tělesnou teplotu. Stejně tak u onkologických pacientů mohou horečku způsobovat léky, kterými se nádor léčí.
  • Léky – velmi vzácně se může horečka vyskytnout i při léčbě některými léčivybez jiné příčiny.

Kdy volat lékaře?

Horečka většinou odezní sama, jsou ale situace, kdy byste měli zvýšit pozornost a navštívit lékaře:

  • Pokud je teplota vyšší než 39 stupňů Celsia.
  • Pokud horečka trvá déle než 7 dní.
  • Pokud se horší zdravotní stav.

U dětí se situace liší, proto byste rozhodně měli vyhledat dětského lékaře:

  • Pokud je dítě mladší 6 měsíců, a to co nejdříve.
  • Pokud horečka trvá déle než 3 dny.
  • Pokud se bojíte, že by dítě mohlo být ohroženo dehydratací, má silný průjem, zvrací, nepije.
  • Pokud se po návštěvě lékaře se zhorší zdravotní stav.

Domácí léčba horečky

Důležité je doplňovat tekutiny, minimalizovat fyzickou zátěž, u dětí možno doplnit o studené zábaly. V lékárně se prodávají volně dostupné léky, které tlumí horečku. Jsou to pouze doplňující a úlevové léky, vždy by se mělo pátrat po vyvolávající příčině. Účinnými látkami jsou nejčastěji ibuprofenum, kyselina acetylsalicylová a paracetamol. Existují jak ve formě sirupů, tablet, tak rozpustných granulí. Děti ocení jistě i ovocné příchutě. 

(vav)

Zdroj: www.emedicinehealth.com

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.