Léky proti bolesti
Léků proti bolesti existuje spousta a mnozí z nás mívají problém si správně zvolit. Proto bychom vám rádi nabídli jejich stručný přehled a charakteristiku.
Pokud je to možné a účelné, léčba bolesti začíná nefarmakologickými metodami. Je-li ale zapotřebí po lécích sáhnout, konkrétní přípravek se volí podle:
- typu bolesti,
- dalších onemocnění, kterými můžete případně trpět,
- léků, kterými se aktuálně léčíte,
- intenzity aktuální bolesti,
- možných nežádoucích účinků přípravku.
Základní rozdělení
K řešení bolesti se využívá několik skupin léků (analgetik):
- neopioidní (ta se dělí na analgetika-antipyretika a nesteroidní antirevmatika),
- opioidní,
- kombinované.
K těmto léčivům se mohou v odůvodněných případech podávat i přídatná léčiva (koanalgetika, modulátory bolesti), která účinek analgetik vhodně doplňují. Mezi ně se například řadí:
- kofein,
- antidepresiva,
- antikonvulziva (antiepileptika),
- lokální anestetika,
- anxiolytika,
- antipsychotika (neuroleptika),
- kortikosteroidy.
Analgetika se představují
1. Analgetika – antipyretika
Používají se k potlačení akutních a některých chronických* bolestí. Nemají protizánětlivý účinek, proto se nepoužívají u stavů, kde se uplatňuje zánět (např. artritida*). Mezi účinné látky této skupiny patří:
- paracetamol,
- metamizol,
- propyfenazon.
* Léčba chronické bolesti, stejně jako léčba revmatických onemocnění kloubů patří do rukou lékaře.
2. Nesteroidní antirevmatika
Tato skupina léků tlumí různé typy bolestí slabé až střední intenzity, přičemž u bolestí zánětlivého původu mohou být účinnější než opioidy. Podstatou jejich účinku je blokování tzv. cyklooxygenázy (COX). To je enzym, který je v těle obsažen v několika formách. Jedna z nich (COX-2) se uvolňuje v organismu při zánětu nebo poškození tkání, druhá (COX-1) je za normálních podmínek přítomna v různých tkáních, kde reguluje přirozené procesy.
Podle míry zablokování jednotlivých podtypů enzymů se dělí na:
- neselektivní inhibitory COX: inhibují účinek obou typů cyklooxygenázy; do této skupiny patří např. kyselina acetylsalicylová (aspirin, acylyrin), ibuprofen, diclofenac nebo indometacin;
- preferenční inhibitory COX-2: tyto léky rovněž blokují účinek obou cyklooxygenáz, výrazněji ale COX-2; spadá sem např. nimesulid nebo meloxicam;**
- selektivní inhibitory COX-2 (koxiby): mezi tato léčiva řadíme např. celecoxib nebo parecoxib.**
** Léky s obsahem těchto léčivých látek jsou dostupné pouze na předpis.
3. Opioidní analgetika – jen na lékařský předpis
Opioidy jsou nejsilnější léky proti bolesti, jsou dostupné na lékařský předpis k léčbě všech typů bolesti (kromě bolesti zánětlivého původu). Nejčastěji se používají u nádorových nebo pooperačních potíží. Berou se tehdy, kdy už neopioidní analgetika bolest dostatečně neztlumí. Pokud ale má nemocný opravdu velmi silné až nesnesitelné obtíže, může lékař sáhnout přímo k opioidům. Jejich nevýhodou je tlumivý až uspávající účinek při vyšších dávkách a také riziko vzniku závislosti. Opioidy lze rozdělit podle síly na:
- silné – morfin, fentanyl, oxykodon, penthidin, buprenorfin,
- slabé – kodein, dihydrokodein, tramadol.
4. Kombinovaná analgetika – většinou na lékařský předpis
V porovnání s léky ostatních skupin se používají poměrně málo, ale stále. Jsou vyrobeny z kombinací několika analgeticky působících látek – často je v nich tramadol, paracetamol, kyselina acetylsalicylová nebo kodein. Mohou obsahovat látky se slabými psychotropními účinky – kofein nebo guaifenesin.
5. Přídatná analgetika (koanalgetika) – jen na lékařský předpis
- Antidepresiva. Některá z nich mohou nemocnému ulevit od bolesti, kterou nelze potlačit jinými typy analgetik. Rovněž lze jejich prostřednictvím léčit depresi, která hrozí v případě chronické bolesti.
- Antiepileptika. Ta se obvykle používají k léčbě epilepsie, ale dlouhodobě se používají i na bolesti nervového původu. Jsou účinná hlavně proti bolestem vystřelujícího charakteru, jsou-li ostré šlehavé nebo jako po podráždění elektrickým proudem.
- Lokální anestetika podaná do žíly. Ordinují se u nenádorových bolestí pohybového systému. Podávají se v infuzích do žíly. Tyto léky aplikuje lékař.
- Anxiolytika. Uplatňují se u lidí s chronickými silnými bolestmi, ale hrozí u nich riziko vzniku závislosti.
- Antipsychotika (neuroleptika). Používají se při léčbě bolesti relativně málo. Jejich častější aplikace je u bolestí spojených s úzkostí, psychomotorickým neklidem, nespavostí a u neuropatických bolestí (vznikají v nervovém systému). Mohou mít tlumivé účinky.
- Kortikosteroidy. Účinkují proti otokům a mají silný protizánětlivý účinek. Používají se u nádorových bolestí, u některých zánětlivých stavů a revmatických onemocnění. Pokud je to možné, měly by se brát spíše krátkodobě.
(ivh)
Zdroj: CANCER RESEARCH UK. Types of painkillers. [online]. [cit. 2015-04-20]. Dostupné z: http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/coping-with-cancer/coping-physically/pain/treatment/drugs/types-of-painkillers
WHITEHALL, Jenny a Louise NEWSON. Painkillers. [online]. [cit. 2015-04-20]. Dostupné z: http://www.patient.co.uk/health/painkillers
OPAVSKÝ, Jaroslav. Bolest v ambulantní praxi: od diagnózy k léčbě častých bolestivých stavů. Praha: Maxdorf, 2011, s. 87–134. Jessenius