Chronická bolest
Jakoukoliv bolest můžeme podle daných kritérií jednoduše rozdělit na dva základní typy – bolest akutní a bolest chronickou. Akutní bolest má u člověka zejména ochrannou funkci, protože funguje jako určité varování, že něco není v pořádku a měli bychom s tím něco dělat. Na rozdíl od bolesti chronické má většinou pouze krátké trvání a rychle se zlepšuje. Trvá většinou hodiny, maximálně několik dní.
Pokud nás trápí bolest dlouhodobě – několik měsíců (alespoň 3−6) a v určitých případech i několik let – označujeme ji jako chronickou. Tento typ bolesti již není biologicky užitečný a má pro člověka zcela negativní význam, protože mu dlouhodobě znemožňuje normálně fungovat. Většinou se stav postupně zhoršuje a ke zlepšení dochází vždy jen přechodně a na krátkou dobu, pokud vůbec.
Chronickou bolest není často jednoduché lokalizovat do konkrétního jednoho místa, protože ji člověk pociťuje jako hlubokou, špatně ohraničitelnou. K nejčastějším chronickým bolestem patří vertebrogenní (od páteře), u kterých zcela jasně převládají bolesti dolní části zad či komplikace po operacích páteře. Dále sem lze zařadit onemocnění kloubů (revmatické, artrózy), bolesti při osteoporóze, fibromyalgie či chronické bolesti hlavy.
Mezi typické příznaky u pacienta, který trpí chronickou bolestí, patří poruchy spánku a chování. Tito lidé více propadají depresím, jejich přátelé často popisují úplnou změnu osobnosti, která v některých případech vede až k úplné sociální izolaci. Celkově se zhoršuje kvalita života a snižuje se libido. Proto je potřeba, aby chronická bolest byla dostatečně a efektivně léčena. Léčba chronické bolesti patří do rukou lékaře.
(cabi)
Zdroj: zdravi.e15.cz