Jak bolest vzniká
Vnímání bolesti plní funkci signálu hrozícího nebo skutečného poškození tkáně. Jedná se o ucelený děj, který bychom Vám rádi přiblížili.
Bolest můžeme podle místa vzniku bolestivého podnětu rozdělit na nociceptorovou (signál vzniká na receptorech bolesti) a neuropatickou, kdy se podnět objevuje v průběhu nervové dráhy vedoucí bolest (např. na nervových vláknech).
Opravdu ostré upozornění
Pokud dojde k poškození tkáně, jsou podrážděna nervová zakončení neboli receptory citlivé vůči bolesti, tzv. nociceptory. Ty jsou rozmístěny jak na kůži, tak ve tkáních. V celém těle je jich více než 3 miliony. Nejsou ale citlivé vůči každému podnětu. Reagují pouze na specifické typy signálů o určité intenzitě (práh bolesti). Nocireceptory podnět přemění na nervový signál, zesílí jej a vedou nervovými vlákny přes míchu do mozku. Tam dochází k jejich vyhodnocení a ke zpracování patřičné odpovědi. Tato odpověď je poté z mozku vyslána jako příkaz pro daný sval či jiný orgán, který jej má vykonat – např. ruka pustí ucho horkého hrnce. Lidé trpící nociceptorovými bolestmi je popisují nejčastěji jako ostré. Tento typ potíží je způsoben nejrůznějšími podněty. Mezi ně patří:
- mechanické – např. náraz na tvrdou podložku,
- termální – popáleniny nebo omrzliny,
- chemické – třeba poleptání tkáně kyselinou.
Pocity jako při šoku
Proces neuropatické bolesti je naprosto stejný jako u nociceptorové, pouze však s tou výjimkou, že podnět nevzniká na receptorech, ale na různých místech v průběhu nervové dráhy. Podkladem jeho vzniku může být:
- infekce (např. bolest po pásovém oparu),
- přerušení nervu (fantomová bolest, která vzniká po amputaci prstu nebo končetiny),
- útlak některou z okolních struktur (např. nádorem),
- postižení drobných cév zásobujících nervy živinami (diabetická neuropatie, tj. postižení nervů způsobené cukrovkou),
- chronické onemocnění ledvin,
- léčba nádorů (některými preparáty).
Často však příčina neuropatické bolesti ani nemusí být odhalena. Lidé ji popisují jako pálivou, bodavou a podobnou elektrickému šoku.
(ivh)
Zdroje:
TIDY, Colin. Neuropathic Pain. Dostupné z: www.patient.co.uk
PAIN RESOURCE CENTER. How Pain Develops. Dostupné z: www.painresourcecenter.com
ELLIS, Mary Ellen. Neuralgia. Dostupné z: www.healthline.com