Proti bolesti je třeba zasáhnout: víte jak?
Bolest provází mnoho onemocnění s různou závažností a často signalizuje i pouhé nepohodlí či poruchu. Někteří pacienti se rozhodnou...
Dlouhodobá bolest při některých chronických onemocněních představuje velkou zátěž na psychiku. U takto nemocných se častěji vyskytuje deprese, která vnímání bolesti ještě zhoršuje. Tím vzniká bludný kruh, jehož následkem je narušení fungování dotyčného v běžném životě.
Pokleslá nálada nemusí být jediným psychickým problémem, který může dlouhodobá bolest vyvolat. U nemocných trpících chronickou bolestí se často vyskytují:
Dlouhodobá bolest a deprese se vzájemně ovlivňují. Ze statistik vyplývá, že:
Bolest jako taková často přináší řadu omezení v oblasti pohybu, sexuální aktivity nebo spánku. Může být příčinou narušení mezilidských vztahů a ztráty zaměstnání. To vše dohromady zvyšuje pravděpodobnost rozvoje psychických obtíží, které celou situaci jen zhorší. Je prokázáno, že depresivní lidé vnímají bolest jako intenzivnější.
Vzájemné propojení bolesti a deprese naznačuje, jak moc je důležité léčit oba problémy zároveň. Nabízí se především možnost využití některých typů antidepresiv, která působí na chemické látky v mozku hrající roli v rozvoji deprese i bolesti. Prospěšná může být rovněž vhodná tělesná aktivita, která může příznivě ovlivnit jak bolest, tak náladu. V neposlední řadě může pomoci také psychoterapie.
(veri)
Zdroj: www.webmd.com
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.