Šílíte při orgasmu bolestí hlavy? Neberte to na lehkou váhu!

„Dnes ne, miláčku, bolí mě hlava.“ Tato věta není jen otřepanou výmluvou žen. Tuto potíž znají také ti, kteří se milostným radovánkám oddávají plnými doušky. Navíc muže bolest hlavy postihuje až třikrát častěji než ženy!

Šílíte při orgasmu bolestí hlavy? Neberte to na lehkou váhu!

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Podle britské Mezinárodní společnosti pro bolest hlavy (International Headache Society) má s tímto problémem nějakou zkušenost až 98 % populace. Dohromady existuje asi 360 různých druhů bolestí hlavy. Jednou z kategorií je právě bolest vázaná na sexuální aktivitu (tzv. koitální cefalea).

Rozhodně nepodceňovat! 

Jedná se o potíž vznikající během sexu, obvykle při vystupňování vzrušení, před orgasmem nebo též po něm. Mezinárodní společnost pro bolest hlavy hovoří o dvou typech těchto obtíží. Jeden vzniká postupně jako tupá bolest hlavy horšící se s rostoucím sexuálním vzrušením. Druhý typ přichází obvykle najednou, prudce spolu s orgasmem. Zpravidla se jedná o bolesti nezávažné, bylo by ovšem chybou je bagatelizovat. Může totiž jít i o jiné, daleko podstatnější problémy, které musí být vždy vyloučeny – je tedy nutné tyto stavy nepodceňovat a vyhledat lékařskou pomoc. Čeho se lze obávat?

  • Krvácení do mozku,
  • nádoru mozku,
  • zánětu mozku,
  • vážného onemocnění krční páteře.

Kritický věk 

V nejrozsáhlejší studii, provedené na německé univerzitě v Münsteru, vědci zjistili, že bolesti hlavy vázané na sex obvykle trvaly několik týdnů a poté spontánně odezněly. Mnozí pacienti již pak nikdy žádné další podobné útrapy nezažili. Přesto odborníci zaznamenali případ člověka, který prodělal téměř 200 takovýchto atak. Vědci též přišli se závěrem, že těmito bolestmi trpí převážně muži ve věku 20–25 let a dále pak mezi 35 a 45 lety.

Příčina je zatím záhadou

V současné době se zatím přesně neví, proč tyto bolesti vznikají. Pravděpodobně mohou být ale spuštěny adrenalinem, který se vyplavuje do krevního oběhu během intenzivní fyzické aktivity, tedy také při pohlavním styku.

Pomoc existuje 

Pokud se vás tento problém týká, rozhodně to neznamená, že byste měli skoncovat s milováním. Existují léky, které na tyto potíže působí velice efektivně. Pacientům pomáhají například preparáty ze skupiny betablokátorů, léků používaných nejvíce v kardiologii (např. na snižování krevního tlaku). Další možností jsou přípravky patřící k nesteroidním protizánětlivým lékům, například indometacin. Alternativním řešením můžou být dle odborníků i méně namáhavé polohy při pohlavním styku.

Tato oblast stále není dostatečně probádána a bude zapotřebí provést ještě řadu studií, které zodpoví spoustu otázek – mimo jiné proč někdo dostane jen jeden záchvat bolesti za život a někoho provází tyto problémy řadu let. Důležité ale je, že máme v současné době k dispozici účinnou léčbu.

(mic)

Zdroje:
www.webmd.com
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 13038

Čtěte dále

Tenzní bolest hlavy je jako utažená obruč kolem čela

Tenzní bolesti jsou nejčastějším typem potíží s hlavou. Odhaduje se, že až polovina dospělých jimi trpí alespoň jednou za...

Bolest nepodceňujte, může vám zachránit život!

Přestože bolest obvykle vnímáme jako něco obtěžujícího, existují chvíle, kdy nám může zachránit život. Představuje totiž varovný signál, že...

Každý měsíc své dny protrpíte? Změňte jídelníček!

Bolestivá menstruace, odborně dysmenorea, trápí mnoho žen. Ačkoliv řadu z nás v první řadě napadne užití běžně dostupných léků...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.