U analgetik vsaďte na střídmost! Vyhnete se nežádoucím účinkům

Jeden prášek ráno, aby den lépe začal. Další okolo oběda, když začínají zlobit záda. A večer jen tak pro jistou a klidný spánek. Pokud i vy polykáte pilulky na bolest po hrstech, raději s tím přestaňte. Žaludek a játra vám budou vděčné.

U analgetik vsaďte na střídmost! Vyhnete se nežádoucím účinkům

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Při bolestech hlavy, břicha či menstruačních potížích řada z nás bez dlouhého váhání sáhne po růžové či bílé tabletce, o kterých víme, že spolehlivě uleví. Možná proto, že jsou léky dostupné bez lékařského předpisu, získáváme pocit, že jejich používání je běžné, bezpečné, bez rizika. To sice ano, ale jen pokud dodržujeme dávkování uvedené v příbalovém letáku. A ruku na srdce – kdo před užitím známého léku studuje přiložené informace?  

Nepříjemné dopady 

Vedlejší účinky se odvíjejí od dávky, kterou použijeme. Efekt preparátů je navíc značně individuální, a proto nelze předem říci, zda konkrétní pacient bude, či nebude mít obtíže. Druh komplikace závisí také na typu léčiva. Většina lidí používá léky patřící do skupiny tzv. nesteroidních antiflogistik. Mezi jejich nežádoucí dopady patří: 

  • Nespecifické příznaky  například nevolnost, únava, slabost. 
  • Žaludeční vředy – při dlouhodobém užívání analgetik dochází ke zvýšení produkce žaludeční kyseliny, která dráždí sliznici a vyvolává vznik vředu.
  • Poškození jater – léky na bolest v doporučené dávce játrům nevadí. Pokud však užijeme větší množství, dochází k tzv. kumulaci negativního účinku a může dojít k poškození orgánu. Značné množství léku pak může způsobit dokonce jaterní selhání. 
  • Toxická epidermální nekrolýza – jedná se o velmi vzácné onemocnění, které může být vyvoláno také jinými léčivy (antiepileptika nebo antibiotika). Dochází při něm k samovolnému odlučování pokožky (epidermis) a vznikají tak rozsáhlé plochy, jejichž léčba spadá na specializované pracoviště popáleninové medicíny.

Zkuste změnu 

Analgetika nejsou pro uživatele nebezpečná a nežádoucí účinky jsou minimální, pokud jsou respektována doporučení farmaceutických firem. Jestliže váš prášek v ověřené dávce na bolest nezabírá, navštivte svého lékaře, který vám může předepsat přípravek z jiné léčivé skupiny, fungující na odlišném principu. 

(idav)

Zdroj:
http://emedicine.medscape.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 12468

Čtěte dále

Když bolí klouby – pohyb střídejte s odpočinkem

Bolestí nám tělo může oznamovat, že je na čase zvolnit. Bez pohybu ale ochabují svaly i klouby a roztáčí...

Je pro vás menstruace utrpením? Může jít o signál jiné nemoci!

Bolestivá menstruace čili dysmenorea se obvykle projevuje křečemi v podbřišku. Mohou být různé intenzity a dokážou ženu i vyřadit...

Trápí vás bolesti? Změňte svou životosprávu!

Nezdravý životní styl může zapříčinit řadu zdravotních problémů, které se navenek projevují bolestí. Úpravou životosprávy lze proto mnohým bolestem...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.