Úžeh, nebo úpal? Rozdílné stavy se stejným viníkem

S nadcházejícím slunečným počasím nás čeká mnoho příjemných dnů strávených u vody nebo na dovolené. Že se pod prudkými paprsky lze snadno spálit, ví každý. Ale slunce nás dokáže ohrozit i jinak.

Úžeh, nebo úpal? Rozdílné stavy se stejným viníkem

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Smrtelně nebezpečný úpal

Úpal je velmi těžký stav, který vzniká přehřátím organismu. Na jeho vzniku se podílí nejen vystavení se vysokým teplotám, ale i nedostatečný pitný režim. Centrum v našem mozku, které za normálních okolností reguluje tělesnou teplotu, najednou přestane fungovat. Teplota pak nezadržitelně stoupá. Pokud překročí 40 °C, dochází k orgánovým poškozením. Jaké jsou nejčastější příznaky úpalu?

  • Bolest hlavy,
  • světloplachost,
  • absence pocení,
  • suchá rozpálená kůže,
  • svalová slabost,
  • křeče,
  • nevolnost a zvracení,
  • zmatenost,
  • zrychlení srdečního tepu.

Úpal může vést až k poškození mozku, jeho otoku a následné smrti. Proto při pozorování uvedených projevů urychleně volejte záchrannou službu.

První pomoc zachraňuje

Zatímco budete čekat na příjezd sanitky, můžete trpícímu pomoci, ne jen nečinně přihlížet. Hlavním cílem je snížit teplotu. Aplikujte sáčky s ledem do podpaží, na krk a záda postiženého – zde jsou cévy blízko povrchu, takže se krev rychle ochladí. Ponořte pacienta do vany se studenou vodou nebo jeho kůži navlhčete a foukejte na něj studený vzduch z fénu.

Úžeh je něco jiného 

Úžeh je onemocnění, které se objevuje rovněž za teplého počasí, ale mechanismus vzniku je odlišný. Jde o dlouhodobé působení slunečních paprsků na nezakrytý povrch hlavy, přičemž následně dochází k podráždění mozkových plen. Tento stav se projevuje:

  • horečkou,
  • bolestí hlavy,
  • celkovou slabostí.

Při úžehu je ze všeho nejdůležitější přemístit postiženého ze sluníčka do stínu, ideálně do chladné místnosti. Měl by mít dostatečný pitný režim. I při této potíži hrozí srdeční selhání a následná smrt. Proto nepodceňujte prevenci a chraňte si hlavu před sluncem vhodnou pokrývkou.

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 15002

Čtěte dále

Děsí vás návrat do práce? Naučte se relaxovat i tam

Dovolená se pomalu chýlí ke konci a pracovní povinnosti se začínají hlásit o slovo. Návrat do stresem nabitého zaměstnání...

Vysoké teploty: tělu se snažte ulevit!

Horečka sama o sobě není onemocnění. Je to příznak, který nás informuje o vlastním stavu organismu. Nejčastěji upozorňuje na...

Pozor na množství analgetik, větší dávky mohou velmi uškodit!

Bolest je stav, který umí moderní medicína řešit. Nejlepší je ale svěřit se do rukou odborníků. Ordinujete-li si léky...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.