Trápení se zuby? Zatočte s bolestí ještě před návštěvou odborníka!

Někteří lidé tvrdí, že bolesti zubů jsou těmi nejhoršími, které kdy zažili. Příčin těchto potíží je mnoho, od kazů přes odhalené krčky až po infekce. Při rozvoji bolesti zubů je nutné neprodleně navštívit lékaře. Od akutních problémů si však můžete pomoci hned, a to díky běžným analgetikům.

Trápení se zuby? Zatočte s bolestí ještě před návštěvou odborníka!

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Častou nepříjemností jsou zuby citlivé na příliš horká nebo studená jídla. Pokud obtěžující pocit trvá jen pár okamžiků, obecně nesignalizuje závažnou potíž. Může se jednat o uvolněnou zubní výplň, počínající kaz nebo odhalený krček zubu. Obnažování zubních krčků bývá navíc spojeno s krvácením dásní během čištění zubů. Při přecitlivělosti můžete nejprve vyzkoušet pastu pro citlivé zuby, pokud však během několika dnů nedojde ke zlepšení, je na místě návštěva lékaře. Často je totiž nutné důkladné lékařské ošetření a následný nácvik prevence v podobě pečlivé zubní hygieny.

Zrádná dutina 

Nejčastější příčinou bolesti zubů u dětí i dospělých je zubní kaz.

  • Jeho příčinou jsou bakterie dutiny ústní, které se hromadí na povrchu zubu v takzvaném plaku.
  • Kyseliny produkované těmito bakteriemi naleptávají sklovinu a vytvářejí v ní dutinu.
  • Pokud se kaz dostane na úroveň zubní dřeně, snadno vzniká velmi nepříjemný zánět. Ostrá bolest se nejprve objevuje při jídle a postupně se zhoršuje.
  • Zasáhne-li kaz zubní dřeň, bolest se výrazně zhoršuje a může přetrvávat i déle než 30 vteřin po kontaktu potravy s postiženým místem.
  • Tento zánět se dále může šířit do okolí, což se projeví vznikem hnisavého „váčku“. Bakterie z takto pokročilého zánětu se dostávají krví do celého organismu a jsou rizikem i pro další orgány.
  • Pokročilý hnisavý zánět je charakterizován otokem a zarudnutím dásní, popřípadě i zapáchajícím výtokem z postižené oblasti. Zároveň se objevuje horečka a potíže s polykáním. Při rozvoji závažné infekce je nutné neprodleně navštívit lékařské zařízení.

Nechtěná moudrost

Za bolestí v dutině ústní se mohou skrývat i další příčiny. Mimo jiné může jít o prořezávání zubů moudrosti, které nezřídka způsobují značné obtíže. Pokud se dostanou ven z dásně jen částečně, dostávají se do vzniklé slizniční kapsy kousky potravy, které způsobují infekci. Ta se projevuje:

  • obtížemi zdánlivě připomínajícími anginu,
  • otokem v oblasti zubu,
  • zvýšenou teplotou,
  • bolestí vystřelující do ucha,
  • zápachem z úst nebo bolestí a otokem mízních uzlin za dolní čelistí a v oblasti krku.

Schůzku se zubařem neodkládejte

Čím později totiž lékaře navštívíte, tím více se obtíže rozšíří a potřebný výkon bude větší. Při pozdním ošetření zubu tak hrozí i jeho úplná ztráta. V rámci první pomoci můžete použít léky proti bolesti s obsahem ibuprofenu. Osvědčený je například přípravek Brufedol, jehož léková forma v podobě šumivých granulí je velmi šetrná ke sliznici zažívacího systému. Brufedol 200 mg navíc mohou užívat i děti s hmotností nad 30 kg a starší 8 let. Ani vaši potomci tak už nemusí trpět kvůli bolesti zubů.

(holi)

Zdroj:
www.aae.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 14534

Čtěte dále

Bolavé tělo? Osm tipů, jak zvládnout a užít si cestování

Většina přesunů je náročných i pro zdravé jedince. Lidé s chronickými bolestmi vnímají námahu, nepohodlí i chvat ještě daleko...

Osm tipů, jak užívat léky proti bolesti bezpečně

Milióny lidí po celém světě bojují s bolestí buď akutní, tedy přechodnou, nebo s potížemi chronickými, které mohou trvat...

Hlava jako střep? Možná za to může stres!

O spojení mezi bolestmi hlavy a stresem vědí lékaři, vědci a filosofové už celá staletí. Jaká je ale podstata...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.