Bolest nepodceňujte, může vám zachránit život!

Přestože bolest obvykle vnímáme jako něco obtěžujícího, existují chvíle, kdy nám může zachránit život. Představuje totiž varovný signál, že něco v našem těle není v pořádku. Jaké bolesti bychom měli věnovat zvláštní pozornost?

Bolest nepodceňujte, může vám zachránit život!

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Náhlá silná bolest hlavy

Náhlá, velmi intenzivní a svým charakterem doposud nepoznaná bolest hlavy provází prasknutí tzv. aneuryzmatu neboli výdutě na cévě, která okysličuje mozek. Jedná se o život ohrožující stav a dotyčný musí být co nejdříve rychlou záchrannou službou převezen do nemocnice.

Svíravá bolest na hrudi

Pálivá, tlaková až svíravá bolest za hrudní kostí, která může vyzařovat do spodní čelisti, levého ramene nebo až na vnitřní stranu levé paže, může být příznakem probíhajícího srdečního infarktu. Infarkt myokardu může také doprovázet dušnost, točení hlavy, nevolnost a opocení.

Bolest břicha

Bolest břicha by měla být vyšetřena lékařem, zejména pokud je provázena:

  • zástavou odchodu plynů,
  • zvracením s příměsí krve,
  • průjmem s příměsí krve či černou, páchnoucí stolicí,
  • horečkou,
  • ztrátou na váze,
  • zvětšením objemu břicha.

Vyšetření je třeba neodkládat také v případě, že je bolest

  • dlouhodobá,
  • zhoršující se,
  • natolik intenzivní, že omezuje dotyčného v pohybu,
  • nebo pokud se objeví v těhotenství.

Bolest břicha může provázet řadu více či méně závažných zdravotních obtíží, jako například zánět slepého střeva, slinivky, žlučníku, přítomnost vředů či zhoubného onemocnění.

Prudká bolest oka

Prudká bolest oka, jeho zarudnutí a zhoršení vidění může upozornit na tzv. glaukomový záchvat při zeleném zákalu. Tento stav, který může provázet také zvracení a bolest hlavy, vyžaduje neodkladnou lékařskou péči, jinak hrozí nevratné postižení zraku.

Bolest a otok končetiny

Jednostranný otok končetiny (často nohy), změna jejího zbarvení a přítomnost bolesti by měla být důvodem k urychlené návštěvě lékaře. Příčinou může být krevní sraženina v žíle, která nemocného ohrožuje především nebezpečím jejího uvolnění do oběhu a následně do plic, kde může způsobit obtíže s dýcháním a srdeční selhání.

(veri)

Zdroj: www.emaxhealth.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 16380

Čtěte dále

Vyhýbáte se lékům? S bolestí pomůže deset ryze přírodních bojovníků

Trápí vás bolesti hlavy, kloubů nebo vás opět bolí v krku? Pak vězte, že nemusíte automaticky sahat po lécích...

Bolavé tělo? Osm tipů, jak zvládnout a užít si cestování

Většina přesunů je náročných i pro zdravé jedince. Lidé s chronickými bolestmi vnímají námahu, nepohodlí i chvat ještě daleko...

Osm tipů, jak užívat léky proti bolesti bezpečně

Milióny lidí po celém světě bojují s bolestí buď akutní, tedy přechodnou, nebo s potížemi chronickými, které mohou trvat...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.