Hlava jako střep: stěžují si děti i dospívající

Děti občas bolí hlava, stejně jako jejich rodiče. U 50 % dospělých, které trápí tento problém, začaly obtíže před dvacátým rokem věku, a u 20 % dokonce před desátým rokem. Co bývá příčinou?

Hlava jako střep: stěžují si děti i dospívající

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Bolesti hlavy jsou u dětí a dospívajících velmi běžné. V nedávno provedeném výzkumu tvrdilo 56 % chlapců a 74 % dívek mezi 12 a 17 lety, že během minulého měsíce alespoň jednou tuto potíž pocítili. V patnácti letech má za sebou 5 % dětí zkušenost s migrénou a 15 % s tenzní bolestí hlavy. Mnoho rodičů se sice bojí toho nejhoršího – že jde o příznak mozkového nádoru nebo jiného závažného onemocnění –, ale naprostá většina těchto bolestí nic alarmujícího neznamená. Nejčastěji souvisí s:

  • běžným nachlazením,
  • virózou,
  • horečkou,
  • záněty vedlejších dutin nosních, nosohltanu nebo středního ucha. 

Pozor na přetížení a dědičnost

Nejopakovanějším typem u dospělých jsou tenzní bolesti hlavy. Ty jsou způsobeny napětím svalů v oblasti hlavy a obličeje, které se mění třeba při únavě, podráždění, stresu, po dlouhém učení apod. Na vině ale může být i refrakční vada, nesprávné držení těla nebo deprese. Děti těmito bolestmi trpí stejně jako dospělí, objevuje se u nich i migréna. Je dědičná a její příčinou jsou určité abnormality ve struktuře a chemii mozku, takže pokud ji míváte vy nebo partner, nedivte se, že si na bolest hlavy stěžuje i váš potomek. Obzvláště pokud se ocitl v situaci, která často migrénu startuje, což bývá vyčerpání, ostré světlo, emocionální vypětí, nedostatek spánku, hluk, změna počasí nebo některé potraviny.

Kdy je to vážné 

Bolesti hlavy si zaslouží větší pozornost, pokud se časem zhoršují nebo se k nim přidají příznaky jako například ztuhlost krku, zvracení, vysoká horečka, změny vidění, problémy s řečí nebo svalová slabost. V této situaci je třeba vyloučit závažné příčiny, jako jsou:

  • zánět mozkových blan,
  • encefalitida (zánět mozku),
  • nitrolební krvácení,
  • nádor,
  • krevní sraženiny,
  • poranění nitrolebních struktur.

Vyšetření, která napoví 

Lékař provede fyzikální prohlídku, odebere anamnézu (vyptá se na celou zdravotní historii dítěte i rodiny) a podrobně se pacienta zeptá na charakter a průběh bolestí. Ty musí být popsány co nejpřesněji. Také provede základní neurologické vyšetření (od hlavy k patě prověří funkci základních nervů a mozkových částí). Pokud pojme podezření na strukturální změny centrální nervové soustavy, je třeba provést i zobrazovací vyšetření – CT nebo magnetickou rezonanci. Obě tyto metody kompletně a podrobně ukážou všechny nitrolební struktury. Když je něco v nepořádku, s největší pravděpodobností se problém odhalí. Bude-li se i po vyloučení závažných příčin bolest nadále zhoršovat, může vás lékař doporučit do péče specialisty – děti k pediatrickému neurologovi a dospívající ke specialistovi na léčbu bolesti.

Řešení šité na míru 

Odborník navrhuje různé metody léčby, v závislosti na druhu bolesti, její frekvenci, příčině a také na věku dítěte. Součástí terapie může být více směrů.

  1. Edukace. Pokud je viníkem nedostatek spánku, hlasitá hudba, jídlo apod., lékař vám a dítěti vysvětlí, čemu se vyhnout, aby bolest nebyla provokována.
  2. Léky. Mohou být jak úlevové, tak i preventivní. Pozor, při léčbě dětí nikdy nepoužívejte aspirin. Může způsobit Reyův syndrom, což je závažné onemocnění postihující játra, srdce, ledviny a mozek. Někdy končí i smrtí.
  3. Konzultace s psychologem. Je vhodná tehdy, jsou-li na vině emocionální problémy, tedy strach, deprese, šikana, problémy v rodině nebo ve škole.
  4. Biofeedback (biologická zpětná vazba). Pomocí tělesných reakcí na stresové situace se dítě naučí řešit vypjaté situace dříve, než začne bolest hlavy.

Až váš potomek započne s léčbou, veďte s ním deníček, kde se zaznamená bolest, léčba, úleva nebo přetrvání potíží, další příznaky atd. To je významné vodítko, pomocí kterého může specialista zhodnotit, jak je zvolená terapie účinná.

Vyrostou z toho?

Bolesti hlavy se mohou zlepšovat, jak dítě poroste. Také se občas dočasně ztratí a objeví se později v průběhu života. Ve středoškolském věku mnoho chlapců z migrény vyroste, ale u dívek se její frekvence kvůli hormonálním změnám spíše zvyšuje. Obecně je u nich tato potíž třikrát častější než u hochů, stejně jako je tomu u žen/mužů.

(pez)

Zdroj: http://www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 13649

Čtěte dále

Horečnaté křeče u dětí a jak je zvládnout překonat

Křeče při horečkách neboli febrilní křeče se objevují hlavně u malých dětí. Jsou spjaty s rychle rostoucí teplotou, a...

Tenzní bolest hlavy je jako utažená obruč kolem čela

Tenzní bolesti jsou nejčastějším typem potíží s hlavou. Odhaduje se, že až polovina dospělých jimi trpí alespoň jednou za...

Vysoké teploty: tělu se snažte ulevit!

Horečka sama o sobě není onemocnění. Je to příznak, který nás informuje o vlastním stavu organismu. Nejčastěji upozorňuje na...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.