Mocné počasí – 10 příkladů jeho působení na naši kondici
Meteorologické výkyvy mají dopady na zdraví mnoha lidí. Někteří jedinci jsou vůči těmto náhlým změnám citlivější a pocítí i...
Nezdravý životní styl může zapříčinit řadu zdravotních problémů, které se navenek projevují bolestí. Úpravou životosprávy lze proto mnohým bolestem předcházet nebo je výrazně zmírnit.
Sedavý způsob života a málo fyzické aktivity způsobuje nejrůznější ortopedické problémy (zejména bolesti zad), zvyšuje však také nebezpečí vzniku takových chorob, jako jsou cukrovka a kardiovaskulární onemocnění. Zařazením pohybu do svého života lze těmto zdravotním komplikacím a bolesti, která se s nimi často pojí, účinně předcházet. Pravidelné cvičení je také důležité pro zmírnění bolesti u Bechtěrevovy choroby nebo revmatoidní artritidy.
Podobně jako častější pohyb je i zdravá strava výbornou prevencí kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky. Vhodnými změnami v jídelníčku ve spojení s cvičením lze také zredukovat nadbytečná kila, a tím se zbavit bolestí zad a kloubů, kterými obézní jedinci často trpí.
Osoby s dlouhodobými bolestmi nezřídka užívají alkohol, aby lépe usnuly. Ve skutečnosti si však zadělávají na další bolestivé zdravotní komplikace, ke kterým může nadměrné popíjení alkoholických nápojů vést.
Stres a psychická nepohoda zhoršují vnímání bolesti, a v některých případech mohou bolest dokonce vyvolat. Řeč je například o tzv. tenzní bolesti hlavy, která bývá častá u jedinců trpících úzkostmi. Osvojení si určitých relaxačních technik, dostatečný odpočinek a minimalizace stresu jsou proto dalšími metodami boje proti bolesti.
Také kouření může být příčinou velkých bolestí. Je prokazatelně spojeno s častějšími bolestmi zad a zvyšuje pravděpodobnost vzniku řady bolestivých chorob (ischemické choroby dolních končetin, srdečního infarktu, rakoviny plic a dalších). Kromě toho ve většině případů zhoršuje průběh těchto onemocnění a nepříznivě ovlivňuje probíhající léčbu.
(veri)
Zdroj: www.everydayhealth.com
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.