Cluster headache: někdy horší než migréna
Nesnesitelné bolesti některé části obličeje, které pacienti popisují jako ostré, pálivé nebo pronikavé. Pokud si postižený lehne, ještě se...
Horečka sama o sobě není onemocnění. Je to příznak, který nás informuje o vlastním stavu organismu. Nejčastěji upozorňuje na záněty a obvykle pro nás neznamená větší hrozbu. Až na pár výjimek.
Vysoká horečka bývá většinou spojena s pocitem mírné bolesti, nepohodlí a únavy. Jakmile se začne léčit, člověk se brzy cítí mnohem lépe. Zda je užívání léků snižujících nadměrnou teplotu vhodné, závisí na věku, fyzické kondici a původní příčině. Mnoho expertů tvrdí, že stoupání teploty je přirozenou obranou těla proti infekci. Pro tento jev však existuje i mnoho neinfekčních důvodů.
Část mozku zvaná hypotalamus má za úkol kontrolovat tělesnou teplotu, která během dne kolísá. Normálně se pohybuje okolo 37 °C. Jako odpověď na infekci či jinou příčinu dokáže hypotalamus nastavit vyšší teplotu, než je obvyklé. Objeví se pocit chladu, a když po čase hodnoty klesnou, teplo se začne uvolňovat a vy se zpotíte. Mezi nejběžnější důvody vzniku horečky patří obvyklé infekce (např. při nachlazení), dále ji pak může iniciovat:
Horečka není obvykle považována za nebezpečí. V některých situacích ale může vinou příliš vysoké teploty dojít až k přehřátí organismu. Tělo již nedokáže hodnoty déle kontrolovat a regulovat. Jako rizikový příklad lze uvést úpal, nežádoucí účinky některých léků či braní drog.
U dětí může vysokou teplotu doprovázet netečnost, otupělost, úzkostlivost, nechutenství, bolesti v krku a ucha, zvracení nebo průjem. V těchto situacích je vhodné problém konzultovat s pediatrem. Poraďte se s ním i tehdy, pokud dítě s velkou horečkou:
Ve většině případů se podaří poměrně rychle vysokou teplotu snížit. Metoda léčby se samozřejmě liší v závislosti na příčině vyvolávající onemocnění. Na trhu dnes existuje velké množství přípravků tlumících horečku u malých i velkých pacientů. Dětem můžete podávat třeba rozpustný šumivý preparát, který je nabízen v mnoha oblíbených příchutích (např. pomerančové), a posílit tak jejich imunitu. Nebudete-li si vědět rady, nebojte se obrátit na svého ošetřujícího lékaře.
(ave)
Zdroj:
http://www.webmd.com/f
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.