Cluster headache: někdy horší než migréna

Nesnesitelné bolesti některé části obličeje, které pacienti popisují jako ostré, pálivé nebo pronikavé. Pokud si postižený lehne, ještě se vše zhorší. Taková bolest hlavy se nazývá cluster headache a typické pro ni je, že se periodicky opakuje.

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Nejčastěji se objeví uprostřed noci jako velmi intenzivní bolest uvnitř oka nebo jinde na obličeji a typicky bývá jednostranná. Může vyzařovat do hlavy, krku nebo ramen. Ačkoliv se nejedná o život ohrožující stav, léčba je pro pacienta velmi přínosná. S její pomocí lze totiž docílit zkrácení bolestivé periody, snížit intenzitu obtíží i četnost atak. Nabízí se široká škála řešení od léků přes chirurgickou terapii až po úpravu životního stylu nebo alternativní metody.

Příčiny zahalené tajemstvím 

Cluster headache patří mezi tzv. primární bolesti hlavy. Jejich vznik není podmíněn jiným onemocněním a nejsou ani příznakem další choroby. Do této skupiny patří také migréna a tenzní bolest hlavy. Pravá příčina problémů nebyla dosud odhalena, ale roli pravděpodobně hrají změny v malé části mozku – hypotalamu. Ten je zodpovědný za jakési nastavení vnitřních hodin člověka. Tím lze vysvětlit to, že cluster headache většinou vzniká ve stejnou denní dobu a ve stejném ročním období. Průběh onemocnění je velmi individuální. Doba trvání periody, během které se objevují bolestivé ataky, i období bez potíží se u každého pacienta liší. Významnou roli při vzniku cluster headache hrají tyto faktory:

  • pohlaví – tyto obtíže častěji postihují muže;
  • věk – poprvé se cluster headache většinou objeví ve věku 20-50 let;
  • kouření – u aktivních kuřáků byl zjištěn větší výskyt problémů;
  • alkohol – jeho nadměrná konzumace může u rizikového pacienta bolest hlavy vyvolat;
  • výskyt v rodině.

Nejprve vyšetření 

Léčba dokáže snížit četnost, intenzitu i dobu trvání atak, ale onemocnění vás nezbaví. Jako první je nutné potvrdit diagnózu. Lékaře zajímá, kdy bolest vznikla, jak dlouho trvala, zda existuje něco, co ji zmírnilo nebo zhoršilo. Pro vyloučení závažných chorob typu mozkového nádoru nebo cévní výdutě na mozkových cévách je někdy nutné provést vyšetření na CT nebo magnetické rezonanci.

Z léků lze vybírat 

Na silné bolesti je třeba nasadit prostředky, které od potíží rychle uleví. Pacient se většinou uchýlí k použití běžných léků, ale v tomto případě nebývá efekt dostačující. Účinná je inhalace kyslíku, kdy se zklidnění dostaví zhruba do 15 minut. Z léčiv mohou být nasazeny triptany, což jsou preparáty pomáhající i při migrénách. Používá se také lokální anestetikum (např. lidokain) aplikované nosem.

Nepomůže-li tabletka, zasáhne chirurg

V případech, kdy bolesti nedokáže zmírnit ani agresivní terapie, je nutné přistoupit k chirurgickému řešení. Lékař přeruší nerv, který se podílí na přenosu bolesti – často se jedná o oční větev trojklanného nervu. Nevýhodou však může být poškození i jiných drobných nervů, což se projeví zhoršením citlivosti v dané oblasti.

Vyzkoušejte zdravý životní styl

Bolestem může nahrávat také nepravidelný režim a nedostatek spánku, špatná životospráva, nadměrná konzumace alkoholu nebo kouření. I toho je třeba se v rámci prevence vzniku potíží vyvarovat. Život s dlouhodobými bolestmi pacienta velmi vyčerpává a může vést ke společenské izolaci, vzniku úzkostí a depresí. Takto postižení jedinci se mohou obrátit na psychoterapeuta nebo se zapojit do tzv. podpůrných skupin, které sdružují osoby se stejnými potížemi.

(idav)

Zdroj:
www.mayoclinic.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 12894

Čtěte dále

Bolest hlavy: běžná obtíž, nebo veliký malér? Zjistěte, jak jste na tom vy

Většina bolestí hlavy neznamená žádný závažný problém. Ovšem ve výjimečných případech může jít i o život. Naučte se rozpoznat...

Trápí vás bolest a horečka? Pomoc naleznete v lékárně

Řada z nás hledá v případě nachlazení pomoc v nejbližší lékárně. Na trhu dnes existuje řada preparátů, které obsahují...

Proti bolesti je třeba zasáhnout: víte jak?

Bolest provází mnoho onemocnění s různou závažností a často signalizuje i pouhé nepohodlí či poruchu. Někteří pacienti se rozhodnou...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.