Trápí vás bolest a horečka? Pomoc naleznete v lékárně

Řada z nás hledá v případě nachlazení pomoc v nejbližší lékárně. Na trhu dnes existuje řada preparátů, které obsahují jednu či více účinných látek. Jak tyto léky působí?

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Paracetamol

Přípravky obsahující paracetamol jsou lékem první volby na snížení zvýšené teploty a tlumení bolesti u dětí mladších 12 let, ale také u dospělých. Paracetamol bývá velmi dobře snášen a užívat ho mohou i jedinci, kterým z důvodu přítomnosti žaludečních či dvanácterníkových vředů není doporučeno užívat nesteroidní antiflogistika (protizánětlivé léky) nebo nesnáší kyselinu acetylsalicylovou. Protože se paracetamol v organismu odbourává cestou jater, neměli by ho užívat nemocní s narušenou funkcí tohoto orgánu. Je velmi důležité dodržovat správné dávkování léku. Předávkování může nemocného ohrozit na životě.

Nesteroidní antiflogistika (NSAID)

Takzvaná nesteroidní antiflogistika (například kyselina acetylsalicylová či ibuprofen) tlumí vedle horečky a bolesti také zánět, který v organismu při nachlazení či některých jiných chorobách probíhá. Kyselina acetylsalicylová má navíc protisrážlivý účinek, a proto je běžně užívána v situacích, kdy je třeba zabránit vzniku krevní sraženiny (například při srdečním infarktu). Lidé trpící zvýšenou krvácivostí nebo osoby před plánovaným chirurgickým zákrokem by naopak tento přípravek užívat neměli. Dále se stejně jako většina ostatních nesteroidních antiflogistik kyselina acetylsalicylová nedoporučuje u jedinců trpících žaludečními či dvanácterníkovými vředy, postižením ledvin či jater a obezřetní by měli být také astmatici. Kyselina acetylsalicylová není vhodným lékem ke snížení horečky u dětí do 12 let. U nich je v takovém případě podáván paracetamol či ibuprofen, a to v dávce odpovídající váze dítěte.

S léky proti bolesti a horečce se můžeme setkat ve více formách. Běžně k dostání jsou čípky, pilulky nebo rozpustné šumivé tablety či prášky. V případě nutnosti lze jednotlivé preparáty střídat, vždy je však nutné poradit se v této souvislosti s lékařem a dodržet doporučenou denní dávku jednotlivých účinných látek.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 14890

Čtěte dále

Pozor na množství analgetik, větší dávky mohou velmi uškodit!

Bolest je stav, který umí moderní medicína řešit. Nejlepší je ale svěřit se do rukou odborníků. Ordinujete-li si léky...

Bolesti při menstruaci? Rozhodně je řešte!

S menstruačními bolestmi se během života setká většina žen. Běžně jsou vnímány jako nutná součást cyklu, jenže to je...

Sužují vás bolesti hlavy? Možná za to mohou cigarety!

Podle odborníků může být spouštěčem potíží s hlavou kouření. Ovšem přesný mechanismus tohoto působení není ještě znám, přestože se...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.