Trojklaný nerv dokáže udělat ze života peklo

Bolest trojklaného nervu je jednou z nejintenzivnějších bolestí, se kterou se lze vůbec setkat. Život s touto potíží je velmi obtížný a vše může vyústit až v deprese a odříznutí se od rodiny i přátel. Jak vlastně tato naštěstí ne moc častá nemoc vypadá?

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Neuralgie trigeminu je chronické onemocnění, pro které je typická náhlá, těžká až nesnesitelná bolest obličeje. Pacienti ji popisují jako ostrou, podobnou zásahu elektrickým proudem. Trojklaný nerv inervuje oblast obličeje, a tak bolest postihuje hlavně toto místo. Nejčastěji pak pouze polovinu, především dolní část. Velmi vzácně zasáhne tento problém obě strany obličeje, ale obyčejně ne zároveň.

Hlavní rys je nevyzpytatelnost

Ataky trvají od několika sekund do asi dvou minut a mohou být spouštěny při běžných aktivitách – například během mytí, jídla nebo čištění zubů. Vyvolat je ale může i vítr, klimatizace či špatný pohyb hlavy a tváře. Bolestivé stavy mohou přicházet pravidelně po dnech, týdnech či měsících. U velmi těžkých forem onemocnění se ale objevují i stokrát za den. Bolest se občas může zmírnit či úplně vytratit i na několik měsíců nebo let – toto období se nazývá remise. Periody se ale postupem času zkracují.

Změnit podezření v jistotu bývá složité

Bolesti samozřejmě provázejí i jiná onemocnění. S podezřením na neuralgii vyhledejte lékaře tehdy, pokud:  

  • trpíte dlouhodobě bolestmi obličeje,
  • běžné léky proti bolesti nepomáhají,
  • váš zubní lékař potvrdil, že potíže nepocházejí tzv. „od zubů“,
  • bolest je krátká a připomíná zásah elektrickým proudem,
  • se problémy objevují po minimálním dráždění.

Odborník se pokusí identifikovat problém – zeptá se na symptomy a vyloučí další onemocnění, která by mohla bolesti způsobovat. Je ale nutné upozornit na fakt, že diagnóza neuralgie je svízelná. Může trvat i roky, než bude potvrzena. 

Proč bolí?

Nervus trigeminus neboli nerv trojklaný je největší hlavový nerv, který umožňuje citlivost k dotyku v oblasti obličeje, úst a zubů. U většiny případů je jeho bolest způsobena útlakem, často blízko probíhající cévou. Vzácně může jít o následek poškození nervu jiným onemocněním – například nádorem či roztroušenou sklerózou. Tento poměrně výjimečný problém častěji postihuje ženy, jen málokdy mladší 40 let. Nejvíce případů se objevuje ve věku mezi 50 a 60 roky. 

Co zmírní útrapy

Jelikož mluvíme o onemocnění, jehož povaha je dlouhodobá, je jasné, že rovněž vyžaduje dlouhodobou léčbu. Většinu obtíží lze ovlivnit léky. Obvykle jsou předepisovány preparáty proti křečím, u kterých bylo zjištěno, že na tuto bolest velmi dobře účinkují (například karbamazepin). Pokud užívaný přípravek přestane zabírat, bývá většinou vystřídán jiným. U části pacientů ovšem po čase farmakologická terapie začne ztrácet na účinnosti nebo se v plné síle projeví nepříjemné vedlejší účinky. V těchto případech jsou voleny další možnosti. Obvykle zahrnují cílené poškození nervu, který poté přestane vysílat bolestivé signály. Takové zákroky jsou ale většinou efektivní jen několik let. Další variantou je chirurgické řešení – konkrétně operace, která uvolní cévu tlačící na nerv.

(cean)

Zdroje:
www.nhs.uk
www.mayoclinic.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 23651

Čtěte dále

Bolí vás hlava? Důvodů může být více

Není bolest hlavy jako bolest hlavy. Zatímco v řadě případů nepředstavuje bolest hlavy nic vážného, existují případy, kdy signalizuje...

Skolila vás chřipka? Pozor na dehydrataci!

Dostatečný příjem tekutin je důležitý. Pokud jsme ale nemocní, stává se jejich doplňování více než nutností. Při průjmu, zvracení...

Úžeh, nebo úpal? Rozdílné stavy se stejným viníkem

S nadcházejícím slunečným počasím nás čeká mnoho příjemných dnů strávených u vody nebo na dovolené. Že se pod prudkými...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.