Hlava jako ve svěráku? Napijte se a protáhněte
Trávíte-li celý den sezením u počítače, možná vás často bolí hlava. Jak problém řešit a hlavně jak mu předcházet,...
Smířit se s amputací končetiny je samo o sobě nevýslovně těžké. Aby toho nebylo málo, část pacientů navíc trápí tzv. fantomové bolesti. Proč se objevují a co je může vyvolat, to prozradí následující řádky.
Fantomová bolest je poamputační jev, který se dříve považoval za psychologický problém. Dnes už se ví, že za tímto jevem stojí víc než jen psychika člověka. Jeho původ se nachází v míše a mozku. Fantomovou bolestí se nazývá stav, kdy má pacient pocit, že bolest přichází z části těla, která tam už není. Občas se to může plést s bolestí vycházející z pahýlu po amputované končetině, to však není fantomová bolest.
Typické příznaky fantomové bolesti jsou následující:
Skutečná příčina fantomové bolesti není známá, ale řada výzkumů pomocí zobrazovacích metod zjistila aktivitu v těch částech mozku a míchy, které byly původně se ztracenou končetinou propojené. Zčásti se tento jev dá vysvětlit jako odpověď na smíšené signály, které náš mozek vysílá do amputované končetiny ve snaze zjistit, co se děje. Tou odpovědí je základní signál upozorňující na to, že něco není v pořádku, tedy bolest.
I když se neví, proč u některých pacientů fantomová bolest vzniká a u některých ne, jsou známy rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost jejího výskytu:
(krot)
Zdroj: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/phantom-pain/basics/definition/con-20023268
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.