Mocné počasí – 10 příkladů jeho působení na naši kondici
Meteorologické výkyvy mají dopady na zdraví mnoha lidí. Někteří jedinci jsou vůči těmto náhlým změnám citlivější a pocítí i...
Trávíte-li celý den sezením u počítače, možná vás často bolí hlava. Jak problém řešit a hlavně jak mu předcházet, to napoví následující řádky.
Po celodenní práci v kanceláři se řada lidí potýká s bolestmi hlavy, zad a krční páteře. Mohou být vyvolány mnoha faktory. Jedním z nich je nedostatečný pitný režim. Obecně platí pravidlo, že dospělý člověk by měl za den vypít 40 ml tekutin na jeden kilogram své tělesné hmotnosti. Další příčinou může být dlouhé sezení a práce na počítači. Krční páteř je namáhána mimo jiné při špatném umístění monitoru a ztuhlost šíjových svalů pak může bolest hlavy vyvolávat.
Procvičit ztuhlé svaly lze třeba během pauzy. Nezapomínejme také na další rizika, která s sebou práce v kanceláři přináší – například rozvoj syndromu karpálního tunelu nebo žilní trombózy. Nabízíme jako inspiraci následující cvičení.
Nedostatkem pohybu může docházet ke ztuhnutí svalstva a mimo jiné také ke vzniku bolesti hlavy. Jednoduché cviky svaly sice uvolní, ale z dlouhodobého hlediska je nejlepší prevencí pravidelná sportovní aktivita. Doporučuje se alespoň 150 minut cvičení týdně. Pro osoby, které trpí častými bolestmi hlavy, je vhodná třeba jóga, rychlá chůze nebo plavání. Nesmí se též podceňovat pravidelný pitný režim. Je-li nedostatečný, může mít na vzniku bolestí hlavy rovněž svůj podíl.
(idav)
Zdroje:
www.achenet.org
www.migrainetrust.org
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.