Extrémní bolest hlavy může značit smrtící krvácení
Pokud se k silným bolestem hlavy přidá i neschopnost hýbat se a mluvit, signalizuje to závažný problém. Může jít...
Spála je klasická dětská nemoc. Nemůžeme ji ovšem rozhodně brát na lehkou váhu a pokoušet se ji vyléčit doma pomocí čajů a obkladů na krk. Objeví-li se na těle malého pacienta jakákoli vyrážka, jděte ihned k lékaři. Nakažlivost může být u této choroby jen jedním z velkých problémů.
Spála je onemocnění dětí mezi 5 a 15 roky. Způsobuje ji bakterie ze skupiny streptokoků, tedy ta samá, která je zodpovědná též za angínu. Produkuje ale i toxin způsobující na kůži šarlatově červenou vyrážku. Ta je nejtypičtějším příznakem spály.
Na počátku vyrážka většinou připomíná začervenání jako při spálení od sluníčka a může svědit. Nejprve se objeví na krku a obličeji, ale typicky vynechává oblast kolem úst, která je vybledlá. Poté se šíří na trup a zbytek celého těla. Běžné je tmavší červené lemování či ohraničení v oblasti loktů, kolen a třísel. Kolem šestého dne vyrážka obvykle ustupuje a kůže se může začít loupat (tento stav přetrvává až deset dní). A další příznaky spály?
Jedinci mající spálu šíří bakterie hleny a slinami při kýchání a kašli. Zde je několik tipů, jak infekci předcházet:
Pokud se u dítěte objeví bolest v krku, vyrážka a horečky, je důležité vyhledat lékaře. Ten může předepsat antibiotika, po kterých nemoc obvykle ustupuje. Léky je nutné brát většinou deset dnů. Spála je považovaná za závažné dětské onemocnění a neléčená může dospět až do stavů spojených s poškozením srdce či ledvin. Pro stanovení přesné diagnózy lékař pravděpodobně nařídí výtěr z krku, který potvrdí či vyvrátí přítomnost streptokoka.
Pro zmírnění příznaků spály můžete učinit několik opatření, která zlepší psychickou i fyzickou pohodu pacienta.
(cean)
Zdroje:
www.kidshealth.org
www.mayoclinic.org
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.