Léky proti bolesti můžete spolknout, namazat i nalepit

Léků proti bolesti existuje celá řada. Liší se názvem, účinnou látkou, kterou obsahují, ale také způsobem užití. Zdaleka ne všechny totiž polykáme ve formě pilulek. Některé si můžeme namazat na bolavé místo nebo nalepit na holou kůži.

Léky proti bolesti můžete spolknout, namazat i nalepit

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Tablety a kapsle

Tablety a kapsle představují nejčastější formu léků obecně. Některé pilulky mohou být speciálně konstruované tak, ale léčivou látku uvolňovaly postupně, a jejich účinek tak vydržel déle. Nevýhodou léků podávaných ústy je možné ovlivnění jejich vstřebání kvůli obsahu žaludku a dráždění žaludeční sliznice.

Roztoky

Léky proti bolesti ve formě roztoků představují výhodu zejména pro jedince, kteří mají problém s polykáním. Spolknutí kapiček je totiž jednodušší než pevných tablet. Užívají je proto často starší nemocní.

Sirupy a rozpustné formy

Sirupy, šumivé tablety a rozpustné prášky se sladkou chutí ocení především malé děti. Vypití šumivého nápoje, který vznikne smícháním rozpustného léku proti bolesti a vody, děti obvykle snáší lépe než spolknutí většího množství hutného sirupu.

Čípky

Předností čípků zaváděných do konečníku je rychlejší působení léku v porovnání s léky, které se užívají ústy. Další výhodou čípků je skutečnost, že neprochází žaludkem a nedráždí jeho sliznici.

Injekční formy

Léky proti bolesti se dají podat také injekčně, a to buď do podkoží, do svalu, nebo nitrožilně. Výhodou je bezpochyby rychlý nástup účinku.

Náplasti

Nástup účinku léku, který se podává nalepením náplasti na neochlupenou část těla, je postupný. Zato však vydrží po dlouhou dobu, a dokonce několik hodin poté, co je náplast odstraněna. Účinná látka navíc nezatěžuje trávicí systém. Náplasťové formy léků proti bolesti se obvykle užívají u krutých bolestí, například u onkologicky nemocných.

Lokální formy

Někdy je možné využít účinku léků proti bolesti pouze v bolestivém místě, takzvaně lokálně. V takovém případě se aplikují nejrůznější gely, spreje, krémy nebo masti. Protože působí jen v daném místě, neovlivňují nijak fungování vnitřních orgánů (jater, ledvin) a nedráždí sliznici trávicího traktu.

(veri)

Zdroj: www.patient.co.uk

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 11619

Čtěte dále

Proč relax s cigaretou a skleničkou způsobuje bolesti hlavy

Alkohol a tabák jsou stále pro mnoho lidí nepostradatelné atributy. Kromě závažných dopadů na zdraví způsobují konzumentům i lehčí,...

Buďte na sluníčko připraveni!

Léto je v plném proudu a rtuť v teploměrech vystupuje nezřídka až k tropickým hodnotám. Na takové teploty není...

Bolesti při menstruaci? Rozhodně je řešte!

S menstruačními bolestmi se během života setká většina žen. Běžně jsou vnímány jako nutná součást cyklu, jenže to je...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.