Osm tipů, jak užívat léky proti bolesti bezpečně

Milióny lidí po celém světě bojují s bolestí buď akutní, tedy přechodnou, nebo s potížemi chronickými, které mohou trvat roky. Většinou pak nezbývá než sáhnout po lécích. Ty od bolesti sice pomáhají, jejich dlouhodobé či nadměrné užívání je však spojeno s určitými riziky. Jak je brát správně?

Osm tipů, jak užívat léky proti bolesti bezpečně

Sdílení článku
Podělte se o článek.

1. Varovný signál

Pokud vás postihne náhlá a nepoznaná bolest, kontaktujte nejdřív lékaře, než ji začnete tišit léky. Bolest představuje výstrahu, která vás může upozornit na probíhající onemocnění, jež je třeba léčit.

2. Postupné navyšování 

Terapie bolesti s využitím léků by měla být zahájena užíváním běžně dostupných slabších preparátů a co nejnižší dávkou. Teprve v případě potřeby je možné využít vyššího dávkování či silnějších léků, vždy však po konzultaci s lékařem.

3. Správná doba

V případě, že je třeba zmírnit bolest pomocí léku, je vhodné ho použít včas. U dlouhodobých krutých bolestí se podání silných analgetik řídí takzvaně podle hodin. To znamená, že je třeba daný přípravek aplikovat ještě před úplným vypršením účinku předešlého. Obecně platí, že je-li preparát podán proti mírnější bolesti, účinkuje lépe a v nižší dávce, než kdyby dotyčný čekal, než se bolest stane intenzivní.

4. Kdy lék neužít

Zkontrolujte si na příbalovém letáku takzvané kontraindikace, tedy onemocnění, při kterých se užití daného preparátu nedoporučuje. Dále si buďte vědomi možných nežádoucích účinků a v případě, že se objeví, kontaktujte lékaře.

5. Dávky pod kontrolou

Nikdy nenavyšujte doporučené množství svévolně bez porady s odborníkem. Některá analgetika mají potenciál vzniku závislosti a ke zvyšování dávek doslova nutí. Tyto druhy léků by proto neměly být podávány dlouhodobě.

6. Vždy s vědomím lékaře

V žádném případě neužívejte dlouhodobě léky proti bolesti bez vědomí lékaře. Riskujete vážné poškození žaludeční sliznice, vnitřních orgánů (jater, ledvin) a rozvoj silné závislosti.

7. Abstinenční příznaky

V případě, že jste užívali vysoké dávky silných analgetik, léky sami najednou nevysazujte. Aby nedošlo k abstinenčním příznakům, je nutné postupně snižovat jejich dávku, a to pod vedením zkušeného lékaře.

8. Proti bolesti i jinak

Zjistěte si, jaké další alternativy pro vás existují. Bolest je možné tlumit i jinak než léky, například využitím rehabilitace, akupunktury, psychoterapie a dalšími technikami.

(veri)

Zdroj: www.healthy.net

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 13538

Čtěte dále

Jak prožít Vánoce v pohodě

Ačkoli by měly být Vánoce svátky klidu, paradoxně jsou pro mnohé spíše významným zdrojem stresu. Řeší se finance, nedostatek...

Řešit bolest pitím rozhodně není dobrý nápad

Alkohol jako lék na bolest. Tato myšlenka je lidstvu známa již od dávných dob. I když vědecké studie jistou...

Tenzní bolest hlavy je jako utažená obruč kolem čela

Tenzní bolesti jsou nejčastějším typem potíží s hlavou. Odhaduje se, že až polovina dospělých jimi trpí alespoň jednou za...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.