Pět tipů, jak se na Nový rok vyhnout kocovině
K silvestru neodmyslitelně patří popíjení alkoholických nápojů. I když často máme ty nejlepší úmysly, ráno se stejně probouzíme s...
Meteorologické výkyvy mají dopady na zdraví mnoha lidí. Někteří jedinci jsou vůči těmto náhlým změnám citlivější a pocítí i sebemenší vychýlení, jiní zase registrují obraty počasí s předstihem několika dnů. Jak jste na tom vy?
Zdravotních komplikací, u nichž hrají roli změny počasí, je známá celá řada. Dokonce existuje vědní obor, biometeorologie, který toto zkoumá. Prozradíme, na co konkrétně může mít počasí vliv.
V létě, při poklesu atmosférického tlaku, snižuje se rovněž krevní tlak.
Výkyvy počasí mají vliv i na psychické rozpoložení člověka, proto například míra sebevražd roste v zimě a na podzim.
Změny období a horké vlny zhoršují projevy astmatu a nejrůznějších alergií.
Náhlé změny atmosférického tlaku, ke kterým dochází například před bouřkou, mohou spustit bolest kloubů. Nepříjemný je i dopad velmi chladných teplot.
Tato potíž se dává také do souvislosti s rychlou změnou atmosférického tlaku. Jinou příčinou bývá například prodlužování dnů – delší působení jasného světla může u některých náchylnějších jedinců vyvolat migrénu.
Během chladných období roste viskozita neboli vazkost krve. V této době mohou mít cukrovkáři potíže s kontrolou glykémie (hladiny cukru v krvi).
Hlavně kardiaci by si měli v letních dnech dávat pozor a vyhýbat se pobytu na přímém slunci.
Horké a vlhké počasí může ztěžovat dýchání, především lidem s již existujícím plicním onemocněním. Znečištění ovzduší, které v létě bývá horší, hraje také svou roli.
Podle vědců rapidní změny teplot oslabují imunitní systém a tělo se stává náchylnější k infekcím, tedy také k běžné chřipce.
Nárůst atmosférického tlaku spousta lidí pociťuje právě v oblasti nosních dutin.
Uvedený výčet možných dopadů počasí na lidské zdraví zdaleka není kompletní. Zdá se, že na nás má vliv i v ohledech, které si ani přímo neuvědomujeme. Pro zdravého mladého člověka tyto změny obvykle nepředstavují vážnější zdravotní riziko. Na pozoru by se však měli mít především starší a nemocní lidé a přizpůsobovat svoje denní aktivity aktuální předpovědi počasí.
(mic)
Zdroje:
www.weather.com
www.webmd.com
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.