Dejte sbohem zimním bolestem kloubů
Máte pocit, že vás kolena zlobí víc a víc při každém poklesu teplot? Pokud trpíte onemocněním kloubů, stávající chladné...
S menstruačními bolestmi se během života setká většina žen. Běžně jsou vnímány jako nutná součást cyklu, jenže to je chyba. Existuje široké spektrum možností, jak tyto obtíže zmírnit nebo se jich nadobro zbavit.
Povaha problémů při menstruaci se různí. Některé ženy popisují pulzující bolesti nebo křeče v podbřišku, jiné pouze nepříjemné pocity. Potíže se mohou objevovat nejen v průběhu menstruace, ale také před jejím začátkem. Intenzivní bolesti mohou ženu velmi omezovat a bránit jí ve vykonávání běžných denních aktivit. Řešením bývají obvykle užívané léky proti bolesti, hormonální či chirurgická léčba nebo alternativní způsoby jako akupunktura či akupresura.
Menstruační bolesti mohou vystřelovat do oblasti zad a někdy jsou doprovázeny bolestmi hlavy, nevolností či závratěmi. Během cyklu se totiž mění hladiny hormonů. Tyto pravidelné výkyvy vyvolají zbytnění děložní sliznice, která se tak každý měsíc připravuje na přijetí oplozeného vajíčka. Pokud k oplození nedojde, je třeba sliznici vyloučit. Tomu napomáhají stahy dělohy, které jsou posilovány tzv. prostaglandiny, jež zvyšují sílu stahu. Děložní kontrakce a odlučování sliznice způsobují ženě bolesti. Ty však někdy mohou být i příznakem závažnějšího onemocnění:
Bolesti se objevují více u mladých dívek a žen, které dosud nerodily a nemají pravidelný menstruační cyklus. Častější jsou také tehdy, vyskytují-li se podobné obtíže u dalších žen v rodině. Větší možnost jejich vzniku je spojena též se silným krvácením.
V první řadě lze zakročit běžně dostupnými léky (např. ibuprofenem). Pokud bolesti provází menstruaci pravidelně, můžete zahájit léčbu den před jejím začátkem a pokračovat dva až tři dny. Dodržujte však aplikaci doporučenou výrobcem. Při předávkování hrozí vážné poškození jater nebo jiné zdravotní komplikace. U některých žen je účinnou metodou nasazení hormonální antikoncepce, která snižuje intenzitu bolestí. Antikoncepci můžete dostat nejen ve formě prášků, ale také jako injekce, náplasti nebo antikoncepční kroužky či nitroděložní tělísko. V případě, že bolesti způsobuje jiné onemocnění, může být doporučena chirurgická léčba. Pokud jste dříve obtížemi netrpěla a nyní se objevují, neváhejte navštívit svého gynekologa. Provede potřebná vyšetření, která vyloučí závažnější onemocnění. Kromě běžné prohlídky může lékař doporučit ultrazvuk, CT nebo magnetickou rezonanci.
Kromě zásahů a rad odborníků může pacientkám pomoci i změna životosprávy. Bylo prokázáno, že bolesti slábnou při cvičení a jiné fyzické aktivitě. Pomoci může také omezení konzumace alkoholu a kouření nebo změna jídelníčku (vyšší příjem vitaminů a hořčíku). Výrazným spouštěčem potíží bývá stres, a proto byste neměly zapomínat na odpočinek a relaxaci.
(idav)
Zdroj:
www.mayoclinic.org
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.