Bolí vás po sportu hlava? Zjistěte proč

Cvičení a fyzická aktivita způsobují vyplavování hormonů štěstí – endorfinů. Jenže to neplatí vždy. Někdy se může objevit nepříjemné překvapení v podobě bolesti hlavy, která nastoupí během tréninku nebo po něm. Nemusí jít o nic vážného, ale je lepší být ve střehu.

Bolí vás po sportu hlava? Zjistěte proč

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Příčina je důležitá 

Bolest hlavy se většinou objevuje v souvislosti s namáhavým cvičením. Nejčastěji se vyskytuje při běhání, veslování, tenisu, plavání či vzpírání. Bolesti můžeme rozdělit na primární a sekundární.

  1. Primární jsou většinou neškodné. Dá se jim zabránit preventivním podáním léku proti bolesti před situací, která potíže obvykle vyvolává. Projevují se typicky jako pulzující bolesti na obou stranách hlavy. Jejich příčina není zcela objasněna, ale existuje teorie, podle které bolest vzniká následkem roztažení mozkových cév během cvičení.
  2. Sekundární bolesti jsou projevem jiného onemocnění, které je třeba (často neodkladně) vyřešit. Patří sem například subarachnoidální krvácení, potíže vznikající na podkladě vrozených abnormalit cévního řečiště, tumorů mozku nebo zánětů postranních dutin (tzv. sinusitidy). 

Co objasní bolestivé stavy 

Nezávažné bolesti hlavy jsou nejčastější. Pacienta pouze obtěžují svou přítomností. Kvůli případné možnosti život ohrožujícího stavu je však při větších problémech nutné navštívit lékaře. Ten závažné příčiny vyloučí nebo potvrdí. Odborník by měl provést následující vyšetření:

  • Pečlivá anamnéza. U bolestí hlavy může podrobná anamnéza stačit k určení potíží, nebo alespoň dá vzniknout podezření na konkrétního viníka. Důležitá je nejen otázka na opakovaný výskyt bolestí, ale také podobné problémy v rodině nemocného. 
  • Prohlídka pacienta. Jedná se o základní metodu, která nesmí chybět v diagnostickém postupu jakékoliv choroby. Ptáme se na příznaky, jako jsou nevolnosti, zvracení nebo zhoršené vidění (například dvojité). 
  • Zobrazovací metody. Pro vyloučení krvácení nebo nádorového onemocnění lékař posílá pacienta na vyšetření magnetickou rezonancí nebo počítačovou tomografií (CT). 
  • Odběr mozkomíšního moku. Provádí se při podezření na subarachnoidální krvácení. V odebraném materiálu by při laboratorním vyšetření byla přítomna krev. 

Bolesti hlavy není radno podceňovat. Většinou se sice nejedná o nic vážného, ale nelze nad všemi potížemi mávnout rukou. Primární bolesti řešíme podáváním klasických analgetik (například ibuprofenum). U těch sekundárních je třeba řešit vyvolávající příčinu, kterou může stanovit pouze lékař.

(idav)

Zdroj: 
www.mayoclinic.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 15756

Čtěte dále

Bolest na prsou? Nemyslete hned na infarkt, možná jste se jen přejedli

Infarkt myokardu, zápal plic, embolie či prasklý žaludeční vřed. Bolest na hrudi může mít celou řadu příčin, od těch...

Na bolest vyšlete šumivý lék – zabírá okamžitě!

Kdo by tu situaci neznal! Nesnesitelná bolest hlavy, zubů nebo zad, která přijde přesně v tom nejméně vhodném okamžiku....

Kombinace léků na bolest a alkoholu: žaludek, játra ani ledviny nepotěšíte

Chystáte se na večírek, ale rozbolela vás hlava. S lékem váháte, budete přece pít alkohol. Jenže pak si ho...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.