Pozor na množství analgetik, větší dávky mohou velmi uškodit!

Bolest je stav, který umí moderní medicína řešit. Nejlepší je ale svěřit se do rukou odborníků. Ordinujete-li si léky sami, nezřídka dochází k současnému užívání většího počtu přípravků proti bolesti nebo k nadměrnému dávkování. To však může mít na zdraví nedozírné následky.

Pozor na množství analgetik, větší dávky mohou velmi uškodit!

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Pozor na dávkování!

Mezi nejpoužívanější léky proti bolestem patří tzv. nesteroidní antirevmatika. Jedná se o přípravky, které máme většinou po ruce a bereme je při běžných obtížích (například ibuprofenum). Preparáty jsou volně prodejné, a pacient s nimi tak může nakládat podle své vůle. Bohužel i v dnešní době najdeme jedince, kteří nečtou příbalový leták a neřídí se doporučeným dávkováním výrobce. To může právě v případě této lékové skupiny vyvolat řadu nežádoucích a závažných účinků. 

  • Nadměrná konzumace nesteroidních antirevmatik může u člověka, který současně užívá medikaci proti srážení krve, zvyšovat účinek těchto léků a tím riziko krvácení.
  • Nesteroidní antirevmatika také zvyšují účinnost diuretik, léků proti cukrovce. Proto je třeba při současném užití upravit dávkování.
  • Ve zvýšené míře se mohou vyskytovat nežádoucí účinky, například při současném podávání cytostatik. 
  • Velkým problémem je nadužívání. Snadná dostupnost léčiv bez nutnosti lékařského předpisu vede často k mylnému závěru, že jsou léky neškodné a lze je brát podle vlastního uvážení. Jenže nadměrné užívání nesteroidních antirevmatik může poškodit játra a vyústit až v jejich selhání.

Opatrné kombinace

Při současném použití více analgetik se mohou ve vyšší míře vyskytnout četné nežádoucí účinky. Přitom bylo prokázáno, že ne každá kombinace preparátů má větší efekt než konzumace jednotlivých typů léků. Obecně je většinou snaha začít léčbu pomocí nesteroidních antirevmatik a další přípravky přidávat až v případě, že bolest nadále trvá. Jde o slabé opiáty, které však mají vedlejší účinky – například zácpu, nevolnost či zvracení. V nejtěžších případech může nastat i útlum dechového centra a respirační selhání. Pokud ani tak bolest neustoupí, přidávají se silné opiáty. 

Bolest může být často úporná a pacienta omezuje v běžném životě. O nutnosti léčby proto není sporu. Je však k ní třeba přistupovat racionálně a zvážit, zda benefity nejsou na úkor nežádoucích komplikací, které mohou být velmi závažné. 

(idav)

Zdroje:
www.australianprescriber.com 
www.lecba-bolesti.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 13926

Čtěte dále

Bolest nepodceňujte, může vám zachránit život!

Přestože bolest obvykle vnímáme jako něco obtěžujícího, existují chvíle, kdy nám může zachránit život. Představuje totiž varovný signál, že...

Máte dojem, že vám praskne hlava bolestí? Vyhledejte neurologa!

Bolesti hlavy trápí čas od času každého z nás. Dokážete ale odhadnout, kdy stačí jen si vzít prášek, a...

Jak bojovat s menstruačními křečemi?

Bolesti při menstruaci zná většina žen. Existují dva typy menstruačních křečí, jedny vznikají v souvislosti s kontrakcemi dělohy, druhé...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.