Děsí vás návrat do práce? Naučte se relaxovat i tam
Dovolená se pomalu chýlí ke konci a pracovní povinnosti se začínají hlásit o slovo. Návrat do stresem nabitého zaměstnání...
Bolestí nám tělo může oznamovat, že je na čase zvolnit. Bez pohybu ale ochabují svaly i klouby a roztáčí se zdánlivě nekončící spirála. Proto si musí každý pacient s artritidou najít či vytvořit svůj rytmus cvičení.
Obecně platná rada zní – pokud to jde, hýbejte se. Kloubní chrupavky nemají cévní zásobení a přijímají živiny z kloubního mazu. Pokud je kloub v pohybu, nasává chrupavka tento maz jako houba, a je tedy lépe vyživována. Lékaři doporučují, aby se lidé s chronickou artritidou hýbali, pokud to přímo nezhoršuje bolesti kloubů. Výhod pravidelného cvičení je nespočet. Jaké jsou ty hlavní?
Jak má vypadat ideální cvičební plán pro člověka s artritidou? Základem je půl hodiny lehčího, ke kloubům šetrného pohybu denně. Může jít o:
K těmto kondičním činnostem přidejte ještě 2× týdně cviky pro zvýšení síly. Podle potřeby lze zařadit i ty zlepšující rovnováhu. Důležitou zásadou je přerušit cvičební program tehdy, pokud zhoršuje nebo přímo vyvolává bolest kloubů (nikoliv však svalů). Ačkoliv všeobecně mluvíme o jednoznačné prospěšnosti pohybu, občas je nejlepší nechat tělo odpočinout. Pokud vás aktuálně trápí záchvat artritidy, je vhodné dát si pauzu, dokud se nevypořádáte s bolestí a zánětem. Odpočívejte, vyzkoušejte ledování i teplé obklady a užívejte protizánětlivé léky, které vám předepsal lékař. Jakmile se začnete cítit lépe, můžete opět naskočit do zaběhnutého rytmu cvičení.
I když výhodou sportu je, že u něj můžete tzv. vypnout, neznamená to, že byste nad pohybem neměli přemýšlet. Pokud vás například trápí bolesti kyčle, nemusíte se hned vzdávat veškerého cvičení. Co třeba místo procházek vyzkoušet na pár týdnů plavání nebo aqua aerobik? Voda klouby odlehčí a vy můžete dále pracovat na své kondici místo toho, abyste na pohyb úplně rezignovali. Vtip je prostě v tom, najít správnou objížďku kolem překážky, kterou vám do cesty klade artritida, a nemuset zastavovat, není-li to nutné. Pokud si nejste jisti, jaké cviky jsou pro vás vhodné, promluvte si se svým lékařem nebo fyzioterapeutem. Ti vám jistě rádi pomohou sestavit program na posilování svalů a kloubů, aniž byste se vystavovali riziku zranění. Nezapomínejte, že pohyb má přinášet radost a ulevovat od bolesti. Pokud to tak není, je čas něco změnit.
(marz)
Zdroj:
www.arthritis-health.com
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.