Extrémní bolest hlavy může značit smrtící krvácení

Pokud se k silným bolestem hlavy přidá i neschopnost hýbat se a mluvit, signalizuje to závažný problém. Může jít například o takzvané subarachnoideální krvácení, při kterém je poškozován mozek. Jak tento stav rozpoznat?

Extrémní bolest hlavy může značit smrtící krvácení

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Mozek je v lebce nadnášen mozkomíšním mokem. Je obalen třemi mozkovými plenami, které ho chrání. Pokud dojde k prasknutí cév, které mozek zásobují, krev se může vylít do mozkové tkáně nebo mezi pleny. To je právě případ subarachnoideálního krvácení. Jakmile se krev hromadí mimo cévy, dochází k utlačování mozku, což se projeví jeho rychlým poškozením. Tento život ohrožující stav na sebe vždy upozorní velmi závažnými příznaky.

Nebezpečné výchlipky

Jak k poškození krevního zásobení dojde? Může se tak stát po úrazu hlavy, což je nejčastější příčina u pacientů mladších padesáti let. Mnohem častěji ovšem praskne tzv. aneuryzma. Jde o vrozenou výchlipku a zeslabení cévní stěny. Během života jsou tyto výchlipky mechanicky namáhány a potom stačí jen málo – například velká fyzická námaha nebo vysoký krevní tlak, aby aneuryzmata praskla. To, jestli sami nemáme v hlavě takovouto „časovanou bombu“, bohužel nelze dopředu říci.

Ihned do nemocnice!

K rozpoznání subarachnoideálního krvácení je vhodné znát průvodní příznaky. Mezi ně patří:

  • náhlá, extrémně krutá bolest hlavy,
  • závratě,
  • slabost a neschopnost zvednout ruce či nohy,
  • nevolnost, zvracení,
  • obtíže s polykáním a poruchy řeči,
  • ztráta rovnováhy i koordinace,
  • poruchy zraku a dalších smyslů.

V každém případě se jedná o velmi závažný stav, kdy je nutné postiženého rychle dopravit do nemocnice. Tam se ho obvykle ujme neurologické oddělení. Po provedení nutných vyšetření a zobrazovacích metod se většinou volí chirurgická terapie vedoucí k zástavě krvácení a odstranění sraženin. I přesto je možné, že se některé mozkové funkce již nikdy znovu neobnoví.

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.boots.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 11649

Čtěte dále

Když bolí klouby – pohyb střídejte s odpočinkem

Bolestí nám tělo může oznamovat, že je na čase zvolnit. Bez pohybu ale ochabují svaly i klouby a roztáčí...

Vyhýbáte se lékům? S bolestí pomůže deset ryze přírodních bojovníků

Trápí vás bolesti hlavy, kloubů nebo vás opět bolí v krku? Pak vězte, že nemusíte automaticky sahat po lécích...

Skolila vás chřipka? Pozor na dehydrataci!

Dostatečný příjem tekutin je důležitý. Pokud jsme ale nemocní, stává se jejich doplňování více než nutností. Při průjmu, zvracení...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.