Jaká analgetika vybírat při chorobách jater a ledvin?

Pokud trpíte chronickým onemocněním ledvin nebo jater, jistě víte, že ne všechny léky jsou pro vás vhodné. Ale bolest trápí čas od času každého z nás a řešit ji prášky je celkem běžné. Víte, které preparáty na bolest můžete použít vzhledem ke své chorobě právě vy?

Jaká analgetika vybírat při chorobách jater a ledvin?

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Léky proti bolesti čili analgetika se užívají například proti horečce, zánětu, při artritidě nebo menstruačních křečích. Existuje mnoho typů analgetik. Některá jsou dostupná pouze na lékařský předpis (například opioidní preparáty), jiná jsou volně prodejná (třeba ibuprofen či paracetamol).

Co škodí ledvinám 

Pacientům s onemocněním ledvin, jako je jejich snížená funkce, osobám v dialyzačním programu nebo těm po transplantaci ledviny nebývají analgetika doporučována. Než se rozhodnete nějaký takový lék užít, vždy to nejprve zkonzultujte se svým lékařem. To, jaké analgetikum je nejvhodnější, závisí na mnoha faktorech (jaké léky užíváte, zda trpíte nějakým dalším onemocněním apod.).

  • Obecně byste se měli vyhýbat lékům ze skupiny NSAID – tedy tzv. nesteroidním antiflogistikům. Mohou totiž zhoršovat průběh ledvinného selhávání. Jsou to preparáty volně prodejné a patří mezi ně například ibuprofen, kyselina acetylsalicylová nebo indometacin.
  • Někteří lékaři doporučují paracetamol, ale i ten může být pro ledviny škodlivý. Jeho dávky by měly být určeny přesně podle míry funkce ledvin.
  • Pokud jsou bolesti silné, je možné, že vám lékař předepíše opioidní léky. Některé z nich jsou z těla eliminovány pouze přes ledviny (například kodein), a tak se obvykle při jejich snížené funkčnosti neordinují. Častěji se volí takové, které mají i jinou cestu eliminace z organismu. Vždy je ale nutné pečlivě kontrolovat a případně upravovat jejich dávky. Pamatujte také, že opioidní analgetika jsou určena k užívání pouze na krátkou dobu.

Choulostivá játra 

Pacientům s chorobou jater lékaři často nedoporučují užívání paracetamolu, tedy jednoho z nejběžnějších analgetik. Tento lék je totiž rozkládán játry a produkty vznikající při rozkladu jsou pro játra toxická. Vše ale závisí na dávce. Pokud kdokoliv, i člověk se zdravými játry, užije příliš mnoho paracetamolu, spolehlivě si způsobí akutní selhání jater – předávkování tímto lékem je totiž jednou z jeho nejčastějších příčin. Proto si pečlivě přečtěte příbalový leták a držte se pouze doporučených dávek. Mějte ale na paměti, že se toxické meziprodukty mohou v těle hromadit. Není proto dobré užívat paracetamol každý den.

Pokud trpíte chronickým onemocněním jater, například cirhózou či hepatitidou, vždy se raději poraďte s lékařem – je možné, že bude nutné užívat i nižší množství léku. Obvykle se doporučuje vyhýbat se opioidním analgetikům, jako je například oxykodon – mají totiž nežádoucí účinky. Těmi bývají zácpa nebo utlumení, navíc na ně vzniká závislost. Jsou taktéž rozkládány játry, takže jsou-li opioidy užívány pacienty s omezenou jaterní funkcí, mohou způsobit i velmi vážné stavy (například ztrátu vědomí se zmateností). Léky ze skupiny NSAID by se měly brát s obezřetností, právě kvůli možnosti poškození ledvin, ke kterému bývají osoby s jaterními chorobami náchylné.

Vždy se poraďte! 

Jelikož není možné obsáhnout všechny informace o této rozsáhlé problematice v jednom článku, nabízíme alespoň základní rady a informace ohledně užívání léků při ledvinném či jaterním onemocnění:

  • Jakékoliv analgetikum nebo jiný lék konzultujte s lékařem, ač je volně prodejný.
  • Při onemocnění ledvin a jater může být nutné užívat nižší dávky léků.
  • Odborníka se ptejte i na to, jak často lze preparát brát a po jak dlouhou dobu.
  • Objeví-li se nežádoucí účinky, lékaři to co nejdříve sdělte.
  • Pokud jste již analgetikum užili a není vám dobře, řekněte doktorům, o jaké léčivo se jednalo, jakou dávku jste užili a v jakém časovém intervalu. Dobré je mít při sobě i seznam ostatních léků, které pravidelně konzumujete.

(cean)

Zdroje:
www.rsnhope.org
www.swedish.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 10693

Čtěte dále

Bolest hlavy: běžná obtíž, nebo veliký malér? Zjistěte, jak jste na tom vy

Většina bolestí hlavy neznamená žádný závažný problém. Ovšem ve výjimečných případech může jít i o život. Naučte se rozpoznat...

Bolí vás zuby? „Sedmička“ příznaků, které odhalí příčinu potíží!

V případě zubů lze bez nadsázky říci, že není bolest jako bolest. Akutní ostré pocity svědčí spíše pro přítomnost...

Pozor na množství analgetik, větší dávky mohou velmi uškodit!

Bolest je stav, který umí moderní medicína řešit. Nejlepší je ale svěřit se do rukou odborníků. Ordinujete-li si léky...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.