Na chřipku platí kromě očkování především kvalitní hygiena!

Zákeřné viry na nás v zimě dorážejí ze všech stran. Pokud jste nevsadili na očkování, můžete jen čekat, zda se vám chřipka vyhne, nebo vás na čas vyřadí z aktivního života. Pokuste se neviditelnému nepříteli předcházet alespoň dodržováním zásad správné hygieny.

Na chřipku platí kromě očkování především kvalitní hygiena!

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Nejúčinnější obranou proti chřipce je očkování. Pokud selže prevence, bude mít díky vakcinaci vaše tělo připraveny protilátky pro boj s virem. Látka neobsahuje celé virové částice, ale pouze jejich části. Proč? Buňky imunitního systému poznávají mikroby podle určitých míst na jejich povrchu, podobně jako vy najdete známého na fotografii jen podle obličeje. Do těla tedy stačí vpravit struktury obsahující tato typická místa a obranný systém dostane podnět k zahájení imunitní reakce. Když tedy přijde opravdová chřipková infekce, organismus odpoví rychleji.

Ruce jako vstupní brána 

Mytí rukou nám jako hlavní hygienickou zásadu vštěpovali už rodiče. Přesto na ni často zapomínáme. Opláchnout bychom se měli před jídlem, po použití toalety nebo po tom, když někomu potřeseme pravicí. Chřipka a někteří další mikrobi se totiž šíří kapénkovou infekcí. Což znamená, že v těle nemocného člověka se virus pomnoží a do prostředí se dostává v podobě mikroskopických kapének při kašli nebo kýchání. Tak se přímo vzduchem nebo zprostředkovaně stykem se znečištěným předmětem dostane na ruce, z nich při jídle do úst nebo při mnutí očí na spojivku a odtud se šíří dále do těla. Mýt bychom se měli horkou vodou a mýdlem alespoň 20 sekund. Návod na správnou techniku najdete na stránkách Státního zdravotního ústavu: http://www.szu.cz/uploads/LB/Hygiena_rukou/How_to_Handwash_CZECH_Postup_pri_myti_rukou_2011.pdf

Držte si odstup

Je jasné, že nikdo z nás nemůže a ani nechce žít v hygienické bublině. A pokud kolem sebe budete neustále rozprašovat dezinfekci, budete vypadat poněkud divně. Vaše okolí ale určitě pochopí jistou neochotu podat si ruku s někým, kdo kašle a bezohledně prská kolem sebe. Stejně tak není pohoršující, pokud čas od času přetřete dezinfekcí svůj pracovní stůl a klávesnici. Právě v práci se člověk dostává do kontaktu s největším počtem lidí, a je proto důležité dodržovat zásady hygieny s ohledem na všechny zúčastněné. Na závěr nabízíme 3 tipy proti chřipce, které se vám snad budou dodržovat snadněji než přísná hygiena:

  1. Dopřávejte si dostatek odpočinku a spánku.
  2. Posilujte svou obranyschopnost pohybem, třeba procházkami.
  3. Jezte kvalitní stravu, nezapomínejte na dostatek syrového ovoce a zeleniny.

(marz)

Zdroj:
http://symptoms.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 11272

Čtěte dále

Po trhání „osmiček“ vyrazte rovnou na zmrzlinu

Zuby moudrosti jsou často jenom k zlosti – činí potíže při prořezávání, a když už se prořežou, tak se...

Když řádí spála aneb Podle čeho ji lze rozpoznat

Spála je klasická dětská nemoc. Nemůžeme ji ovšem rozhodně brát na lehkou váhu a pokoušet se ji vyléčit doma...

Šílíte při orgasmu bolestí hlavy? Neberte to na lehkou váhu!

„Dnes ne, miláčku, bolí mě hlava.“ Tato věta není jen otřepanou výmluvou žen. Tuto potíž znají také ti, kteří...

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.