Bolí vás zuby? „Sedmička“ příznaků, které odhalí příčinu potíží!
V případě zubů lze bez nadsázky říci, že není bolest jako bolest. Akutní ostré pocity svědčí spíše pro přítomnost...
Zákeřné viry na nás v zimě dorážejí ze všech stran. Pokud jste nevsadili na očkování, můžete jen čekat, zda se vám chřipka vyhne, nebo vás na čas vyřadí z aktivního života. Pokuste se neviditelnému nepříteli předcházet alespoň dodržováním zásad správné hygieny.
Nejúčinnější obranou proti chřipce je očkování. Pokud selže prevence, bude mít díky vakcinaci vaše tělo připraveny protilátky pro boj s virem. Látka neobsahuje celé virové částice, ale pouze jejich části. Proč? Buňky imunitního systému poznávají mikroby podle určitých míst na jejich povrchu, podobně jako vy najdete známého na fotografii jen podle obličeje. Do těla tedy stačí vpravit struktury obsahující tato typická místa a obranný systém dostane podnět k zahájení imunitní reakce. Když tedy přijde opravdová chřipková infekce, organismus odpoví rychleji.
Mytí rukou nám jako hlavní hygienickou zásadu vštěpovali už rodiče. Přesto na ni často zapomínáme. Opláchnout bychom se měli před jídlem, po použití toalety nebo po tom, když někomu potřeseme pravicí. Chřipka a někteří další mikrobi se totiž šíří kapénkovou infekcí. Což znamená, že v těle nemocného člověka se virus pomnoží a do prostředí se dostává v podobě mikroskopických kapének při kašli nebo kýchání. Tak se přímo vzduchem nebo zprostředkovaně stykem se znečištěným předmětem dostane na ruce, z nich při jídle do úst nebo při mnutí očí na spojivku a odtud se šíří dále do těla. Mýt bychom se měli horkou vodou a mýdlem alespoň 20 sekund. Návod na správnou techniku najdete na stránkách Státního zdravotního ústavu: http://www.szu.cz/uploads/LB/Hygiena_rukou/How_to_Handwash_CZECH_Postup_pri_myti_rukou_2011.pdf
Je jasné, že nikdo z nás nemůže a ani nechce žít v hygienické bublině. A pokud kolem sebe budete neustále rozprašovat dezinfekci, budete vypadat poněkud divně. Vaše okolí ale určitě pochopí jistou neochotu podat si ruku s někým, kdo kašle a bezohledně prská kolem sebe. Stejně tak není pohoršující, pokud čas od času přetřete dezinfekcí svůj pracovní stůl a klávesnici. Právě v práci se člověk dostává do kontaktu s největším počtem lidí, a je proto důležité dodržovat zásady hygieny s ohledem na všechny zúčastněné. Na závěr nabízíme 3 tipy proti chřipce, které se vám snad budou dodržovat snadněji než přísná hygiena:
(marz)
Zdroj:
http://symptoms.webmd.com
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.