Šidíte spánek? Aby to neodnesla hlava!
Nedostatek kvalitního nočního odpočinku může být velkou chybou. Nastřádaná únava se totiž často projeví ve formě nepříjemných bolestí hlavy....
I když jste zdraví jako řípa, chřipka vás může skolit na mnoho dnů až týdnů. A i když se to nestává často, vede tato nemoc občas k velmi závažným zdravotním problémům, jako například bronchitidě či pneumonii. Poradíme, jak nejlépe v boji s tímto nepřítelem postupovat.
Chřipka je velmi nakažlivé onemocnění způsobené virem. Přepadá nás velmi často během zimních měsíců. Udeří většinou náhle, a to silnými projevy, a rychle se šíří na horní a někdy i dolní cesty dýchací. Mezi základní příznaky patří:
Komplikace chřipky mohou být velmi závažné. Může se objevit sinusitida, tedy zánět vedlejších nosních dutin, záněty středního ucha, dehydratace a virový či bakteriální zápal plic. Nemoc může též výrazně zhoršit i některé chronické potíže – například cukrovku či astma. Velmi závažné potom bývají problémy, které nejsou omezeny jen na dýchací systém. Jde mimo jiné o zánět svalů (myositidu), potíže s centrálním nervovým systémem i se srdcem – zde může jít konkrétně o srdeční infarkt či zánět srdečního svalu (myokarditidu) nebo jeho obalu (perikarditidu). A kdo je nejvíce ohrožen těmito komplikacemi?
Zápal plic neboli pneumonie je stav vznikající tak, že virus chřipky pronikne až do plic, nebo se může jednat o nasedající bakteriální infekci v tomto orgánu. Může trvat až dva týdny, u dětí a starších osob i déle a občas končí i hospitalizací. Zápal plic se projeví jako zimnice či pocení, horečka, bolesti v oblasti hrudníku, vyšší tep a dále kašel s vykašláváním zeleného až krvavého hlenu. Pokud je zánět bakteriálního původu, příznaky se paradoxně mohou nejprve zlepšit, ale poté udeří znovu ve formě vysokých horeček a ještě větších potíží s dýcháním. Pokud máte kašel, jenž nejde zastavit, pocit nedostatku dechu či bolesti na hrudi, je lépe kontaktovat lékaře. Ten může předepsat antibiotika, která ovšem zabírají pouze na bakteriální zánět, na virovou pneumonii neúčinkují.
V první řadě se nesnažte chřipku přecházet. Pokud se budete řádně léčit, je riziko komplikací menší. Onemocníte-li, měli byste do 48 hodin kontaktovat svého lékaře a poradit se s ním ohledně dalšího postupu. Existuje ale několik obecných tipů, jak zvládnout první příznaky:
Účinnou prevencí je pak očkování, které provádí praktický lékař. Pravidelná nebo zvláštní vakcinace se doporučuje zejména lidem více ohroženým komplikacemi – tedy osobám starším 65 let, pacientům s vážným onemocněním oběhového či dýchacího ústrojí, cukrovkou nebo poruchami imunity.
(cean)
Zdroj:
www.webmd.com
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.