Bolesti při menstruaci zná většina žen. Existují dva typy menstruačních křečí, jedny vznikají v souvislosti s kontrakcemi dělohy, druhé na podkladě gynekologického onemocnění. Je nutné odlišit „nevinné“ křeče od těch, které vyžadují další vyšetření a léčbu.
Bolestivé křeče před nebo během menstruace označujeme medicínským termínem dysmenorea. Rozlišujeme primární a sekundární obtíže při dysmenoree. Pod pojmem primární dysmenorea rozumíme běžné menstruační křeče. Nejčastěji se objevují v podbřišku nebo v kříži krátce před nebo současně s krvácením. Obvykle začínají v rozmezí 1 až 2 let po první menstruaci, s věkem se zmírňují a mohou vymizet po porodu prvního dítěte. Sekundární dysmenorea je bolest způsobená poruchou v ženských reprodukčních orgánech. Tyto křeče nastupují obvykle dříve a trvají déle.
Mezi typické příznaky menstruačních křečí patří:
- bodavá bolest břicha,
- pocit tlaku v břiše,
- bolest v bedrech a v kříži,
- při silných křečích zvracení a řídká stolice.
Co je příčinou běžných menstruačních křečí?
Na vině jsou kontrakce neboli stahy děložní svaloviny. Děloha, dutý hruškovitý orgán, se smršťuje nejen při porodu, ale i během menstruace. Pokud je kontrakce příliš silná, může stlačit okolní cévy a zamezit příjmu kyslíku. Nedostatek kyslíku vyvolá bolest.
Jak si poradit s menstruačními křečemi?
Jakmile se krvácení nebo křeče dostaví, pomáhají nesteroidní antirevmatika. Doporučujeme sáhnout po ibuprofenu, který v lékárnách najdete i v práškové rozpustné formě. Úlevu přináší i horká sprcha, vyhřívací podložky na kříž nebo břicho či masáž. Vyhněte se kouření, pití alkoholu, potravinám s obsahem soli nebo kofeinu a dopřejte si odpočinek. Pravidelné cvičení také menstruační bolesti zmírňuje. Pokud nic z toho nepomůže, obraťte se na svého gynekologa. Ten vám může předepsat silnější léky proti bolesti, nejčastěji právě ibuprofen ve vyšších dávkách nebo hormonální antikoncepci.
Sekundární dysmenorea
Tento typ menstruačních křečí vzniká nejčastěji na podkladě následujících onemocnění reprodukčních orgánů:
- u endometriózy, při které se vnitřní vrstva dělohy (endometrium) nachází mimo dělohu,
- u pánevních zánětlivých onemocnění podmíněných hlavně bakteriální infekcí,
- kvůli zúžení děložního hrdla, např. kvůli zjizvení,
- u nádorů nebo výrůstků na vnitřní stěně dělohy.
Jak zjistím, zda jsou mé menstruační křeče normální?
Pokud trpíte silnými nebo neobvyklými křečemi nebo pokud křeče trvají více než 2 až 3 dny, měla byste vyhledat svého ošetřujícího lékaře. Menstruační křeče jakékoli příčiny by měly být pečlivě vyšetřeny a případně léčeny. Lékař se vás nejprve zeptá na vaše potíže, pravidelnost a délku menstruačního cyklu. Následně vás vyšetří jako při běžné gynekologické prohlídce – zkontroluje rodidla, dělohu, vaječníky, případně odebere vzorek vaginálního sekretu.
Pozor na syndrom toxického šoku!
Zvlášť ostražitá byste měla být, pokud se kromě menstruačních křečí rozvine i:
- horečka nad 38 °C,
- zvracení,
- průjem,
- závratě, mdloby či
- vyrážka.
Může jít o život ohrožující syndrom toxického šoku, který vyžaduje bezodkladnou lékařskou péči.
(bri)
Zdroj: www.webmd.com