Alkohol jako lék na bolest. Tato myšlenka je lidstvu známa již od dávných dob. I když vědecké studie jistou úlevu potvrdily, nelze alkoholické nápoje k terapii bolesti doporučit. Nadměrné pití totiž může vést k nepříjemným koncům.
Nebezpečný koktejl
Většina lidí trpících dlouhodobými bolestmi užívá některé z léků s analgetickým účinkem. Jejich kombinace s alkoholem může být nevhodná, nebo dokonce nebezpečná. Podle typu účinné látky, která je v léku obsažena, může hrozit:
- poškození jater (v případě paracetamolu),
- krvácení z oblasti trávicího traktu (při kombinaci alkoholu s kyselinou salicylovou či ibuprofenem),
- ztráta vědomí a zástava dýchání (u léků na bázi opioidů).
V případě běžně dostupných léků proti bolesti nemusí mít užití jedné tablety a následná střídmá konzumace alkoholu žádné zdravotní následky. Vyšší dávky analgetik či alkoholu ale problém představovat mohou. Kombinovat tyto preparáty s pitím by zcela jistě neměli jedinci, kteří již trpí některým z onemocnění jater či žaludečními vředy.
Když jedna sklenka nestačí
Odborníci poukazují na takzvanou toleranci na analgetický účinek, která se při pravidelném užívání alkoholu rozvíjí. V praxi to znamená, že dotyčnému časem přestane postačovat množství alkoholu, které mu původně bolest tlumilo, a je tak nucen pít více. To je samozřejmě spojeno s vyšším rizikem vzniku řady zdravotních problémů, jako je například:
- poškození jater včetně vzniku jaterní cirhózy či rakoviny,
- zasažení nervů (tzv. alkoholová polyneuropatie),
- zánět slinivky břišní,
- narušení žaludeční sliznice,
- dna,
- vysoký krevní tlak,
- potíže s erekcí,
- oslabení imunitního systému atd.
Náhlé přerušení konzumace alkoholu navíc u pravidelných pijáků hrozí rozvojem nebezpečných odvykacích (abstinenčních) příznaků. Ty mohou vést v extrémních případech až k úmrtí dotyčného.
Pokud vás svazují nepříjemné či těžko snesitelné bolesti, svěřte se do péče odborníka, nikoliv alkoholu.
(veri)
Zdroj:
http://pubs.niaaa.nih.gov