Bolest kloubů
Klouby bolí v zásadě tehdy, jsou-li zraněné, zanícené nebo opotřebované. Klouby mohou bolet i po nezvyklé zátěži. Tato pozátěžová bolest a bolest ze zranění, například naražení kloubu, bývají akutní a obvykle rychle odeznívají. Zánět v kloubu označujeme výrazem artritida (latinsky arthritis). Velmi často je artritida autoimunitního původu, klouby jsou poškozovány buňkami vlastního obranného systému. Artróza naproti tomu označuje opotřebení kloubu projevující se úbytkem chrupavky, vrzáním, lupáním, chroupáním v kloubu, omezením pohyblivosti a také bolestí, zvláště při pohybu.
Bolesti kloubů často dobře reagují na podání NSA. I u akutních bolestí kloubů se toho často využívá. U akutních bolestí kloubů je velmi vhodné kloubu dopřát vhodný odpočinek, v mnoha případech pomohou speciální pomůcky, ortézy, taping (zpevnění kloubu lepicí páskou, náplastí), fixace sádrou, dlahou, pryskyřicí, …
U chronických bolestí kloubů bývá léčba svízelná a bolesti trvalé, znesnadňující pohyb, zvláště chůzi. Zde bývá analgetická medikace nanejvýš žádoucí. U zánětů je výhodou efekt NSA působící proti rozvoji zánětu. Opotřebení kloubů lze zpomalit vhodným procvičováním, udržováním vhodné tělesné váhy (zvláště klouby nohou u obézních lidí jsou přetěžovány), také pomáhají chondroprotektiva. To je označení pro doplňky výživy obsahující látky, z nichž vnitřní výstelka kloubu "vyrábí" kloubní maz. Nejúčinnější jsou tenkrát, když se jimi opotřebení předchází. U pokročilejšího opotřebení lze vstříknout přímo samotné mazivo (zvl. vazkou složku – kyselinu hyaluronovou) injekcí do kloubu