Bolest porodní
Porodní bolest je typickým průvodním znakem porodního děje. Bolest způsobují především kontrakce (tedy stahy) dělohy, ale bolestivé je i roztažení měkkých tkání porodních cest (hrdlo děložní, pochva, svaly dna pánevního a hráz). Většina žen je schopna porodit bez farmakologického útlumu porodních bolestí.
Existují však možnosti, jak ženám ulevit, pokud porod postupuje například příliš pomalu. Velmi vhodnou analgetickou metodou je epidurální anestezie, spočívající v podání anestetika do prostoru kolem tvrdé pleny (což je vnější obal) míšní uvnitř páteřního kanálu. Anestetikum pak přerušuje tok informací mezi míchou a periferními nervy, což mimo jiné znamená přerušení pocitu bolesti.
Porodní bolesti je možno ovlivnit celou řadou nefarmakologických opatření. Vhodnější polohou matky k porodu je takové postavení, kdy pomáhá gravitace Země. Vleže na zádech má sice porodník ideální přehled o tom, se v klíně rodičky děje, ale matka musí gravitaci často téměř překonávat. Přirozené porody často probíhají na "bobku", vkleče, ve visu nebo vsedě s rozkročenýma nohama. Porodní bolesti drží na uzdě také vhodné dýchání, které lze předem nacvičit. I přítomnost blízké osoby u porodu, často otce, může být pro matku velkou oporou.