Máte dojem, že vám praskne hlava bolestí? Vyhledejte neurologa!
Bolesti hlavy trápí čas od času každého z nás. Dokážete ale odhadnout, kdy stačí jen si vzít prášek, a...
Většina bolestí hlavy neznamená žádný závažný problém. Ovšem ve výjimečných případech může jít i o život. Naučte se rozpoznat situace, kdy „hlava jako střep“ upozorňuje na těžký zdravotní stav.
Odborníci rozlišují různé typy a příčiny bolesti hlavy. Ta může vznikat samostatně nebo může být doprovodným příznakem jiného, někdy závažného onemocnění. Řeč je zejména o poruchách krevního zásobení mozku (mozková mrtvice, krvácení do mozku), nádorovém onemocnění či infekčních chorobách (encefalitida, meningitida). Lékaři na začátku vyšetření pacienta, který si na bolest hlavy stěžuje, cíleně zjišťují některé zásadní informace. Zpozorní, pokud:
Výše uvedené skutečnosti bývají v medicíně označovány jako takzvané red flags neboli varovné praporky. Mohou upozorňovat na přítomnost závažných zdravotních komplikací. Každá bolest hlavy, která se pojí s některým ze zmíněných alarmujících signálů, musí být detailně vyšetřena. Vedle laboratorních metod se uplatňují také metody zobrazovací, jako jsou rentgen, CT mozku či magnetická rezonance. V některých případech může být namístě i odběr a analýza mozkomíšního moku (tzv. lumbální punkce).
Pokud trpíte dlouhodobými bolestmi hlavy nebo pozorujete některý z varovných příznaků, obraťte se na odborníky. Brzká návštěva lékaře vám může přinést uklidnění, ale také zachránit život.
(veri)
Zdroj:
www.nhs.uk
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.