Když řádí spála aneb Podle čeho ji lze rozpoznat
Spála je klasická dětská nemoc. Nemůžeme ji ovšem rozhodně brát na lehkou váhu a pokoušet se ji vyléčit doma...
Není bolest hlavy jako bolest hlavy. Zatímco v řadě případů nepředstavuje bolest hlavy nic vážného, existují případy, kdy signalizuje vážné zdravotní obtíže. Jaké typy bolesti hlavy lékaři rozlišují?
Až pětina osob, které trpí na migrény, popisuje před samotným záchvatem takzvanou auru. Jedná se často o nejrůznější zrakové jevy (blikání, vlnění nebo záblesky v zorném poli). Následuje vlastní bolest hlavy, která bývá jednostranná, pulzující a zvýrazňuje se při tělesné námaze. Migréna bývá často provázena nevolností, zvracením, nesnášenlivostí ostrého světla a hluku. Rozvoj migrenózní bolesti hlavy může souviset s menstruací, stresem, hladověním a dalšími faktory. K léčbě lehké migrény postačí běžně dostupné léky proti bolesti, a to nejlépe v rozpustné formě (paracetamol, ibuprofen, kyselina acetylsalicylová). V těžších případech se užívají takzvaná antimigrenika, léky, které jsou vázány na lékařský předpis.
Tento typ bolesti hlavy bývá popisován jako tupá bolest nebo tlak v hlavě. Tenzní bolest hlavy je spíše obtěžující, než že by dotyčného výrazně omezovala v běžných činnostech. Ani zvracení není přítomno, nevolnost se vyskytuje jen výjimečně. Dotyčný však často trpí úzkostmi a napětím, které mohou tenzní bolest hlavy provokovat. Častá je také souvislost se ztuhlostí šíjových svalů. V terapii tohoto typu hlavy se vedle běžně dostupných léků proti bolesti (obtíže rychle ustupují například po ibuprofenu) uplatňují také léky pro uvolnění svalového napětí, antidepresiva, psychoterapie a relaxační cvičení.
Dalším typem bolestí hlavy jsou ty, kdy lze vypátrat konkrétní příčinu obtíží. Bolest hlavy může být spojena s:
Nepoznaná, intenzivní, dlouhodobá či jinak se vymykající bolest, než jakou znáte, by měla být vyšetřena lékařem. Může totiž upozorňovat na přítomnost onemocnění, které je třeba co nejrychleji léčit.
(veri)
Zdroj:www.solen.cz
Jak zvládáte dlouhé cestování?
Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.