Bolí vás hlava? Důvodů může být více

Není bolest hlavy jako bolest hlavy. Zatímco v řadě případů nepředstavuje bolest hlavy nic vážného, existují případy, kdy signalizuje vážné zdravotní obtíže. Jaké typy bolesti hlavy lékaři rozlišují?

Sdílení článku
Podělte se o článek.

Migréna

Až pětina osob, které trpí na migrény, popisuje před samotným záchvatem takzvanou auru. Jedná se často o nejrůznější zrakové jevy (blikání, vlnění nebo záblesky v zorném poli). Následuje vlastní bolest hlavy, která bývá jednostranná, pulzující a zvýrazňuje se při tělesné námaze. Migréna bývá často provázena nevolností, zvracením, nesnášenlivostí ostrého světla a hluku. Rozvoj migrenózní bolesti hlavy může souviset s menstruací, stresem, hladověním a dalšími faktory. K léčbě lehké migrény postačí běžně dostupné léky proti bolesti, a to nejlépe v rozpustné formě (paracetamol, ibuprofen, kyselina acetylsalicylová). V těžších případech se užívají takzvaná antimigrenika, léky, které jsou vázány na lékařský předpis.

Tenzní bolest hlavy

Tento typ bolesti hlavy bývá popisován jako tupá bolest nebo tlak v hlavě. Tenzní bolest hlavy je spíše obtěžující, než že by dotyčného výrazně omezovala v běžných činnostech. Ani zvracení není přítomno, nevolnost se vyskytuje jen výjimečně. Dotyčný však často trpí úzkostmi a napětím, které mohou tenzní bolest hlavy provokovat. Častá je také souvislost se ztuhlostí šíjových svalů. V terapii tohoto typu hlavy se vedle běžně dostupných léků proti bolesti (obtíže rychle ustupují například po ibuprofenu) uplatňují také léky pro uvolnění svalového napětí, antidepresiva, psychoterapie a relaxační cvičení.

Bolest jako příznak

Dalším typem bolestí hlavy jsou ty, kdy lze vypátrat konkrétní příčinu obtíží. Bolest hlavy může být spojena s:

  • úrazem hlavy či krční páteře (od banálních úrazů přes otřesy mozku až po vážná poranění mozku),
  • nitrolebním krvácením (nemusí být spojeno s úrazem hlavy, může vzniknout náhle následkem prasknutí cévní výdutě nebo vysokého krevního tlaku),
  • mozkovou mrtvicí,
  • zánětlivým postižením mozku či mozkových blan,
  • chřipkou či jiným infekčním onemocněním,
  • přítomností nádoru v mozku,
  • onemocněním krční páteře, zubů, čelistí, vedlejších nosních dutin, očí nebo lebky,
  • vysokým krevním tlakem,
  • užíváním některých typů léků či jejich náhlým vysazením.

Nepoznaná, intenzivní, dlouhodobá či jinak se vymykající bolest, než jakou znáte, by měla být vyšetřena lékařem. Může totiž upozorňovat na přítomnost onemocnění, které je třeba co nejrychleji léčit.

(veri)

Zdroj:www.solen.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 16646

Čtěte dále

Když řádí spála aneb Podle čeho ji lze rozpoznat

Spála je klasická dětská nemoc. Nemůžeme ji ovšem rozhodně brát na lehkou váhu a pokoušet se ji vyléčit doma...

Jaká analgetika vybírat při chorobách jater a ledvin?

Pokud trpíte chronickým onemocněním ledvin nebo jater, jistě víte, že ne všechny léky jsou pro vás vhodné. Ale bolest...

Škála bolesti aneb ukaž, co cítíš

Vnímání bolesti je zcela individuální. Ovlivňuje jej řada činitelů, například psychické a fyzické faktory nebo duchovní či kulturní vlivy....

Anketa

Jak zvládáte dlouhé cestování?

Proč je důležité léčit bolest

Co rozhoduje o tom, zda náš práh bolesti bude vysoký nebo nízký? Kdo vnímá bolest intenzivněji, muži nebo ženy? Jak se bolest léčí? Máme se bát opiátů? Na to vše jsme se zeptali primáře Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol, MUDr. Jiřího Kozáka.

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.